Powstał związek zawodowy Ukraińców w Polsce

Biznes
Powstał związek zawodowy Ukraińców w Polsce
Flickr.com/Orange.biz

Ma chronić ukraińskich pracowników przed oszustwami pracodawców i wyzyskiem, a także przyczynić się do zmniejszenia szarej strefy, w której nasi wschodni sąsiedzi na polskim rynku pracy funkcjonują. Zgodnie z zapowiedziami w Warszawie powstał związek zawodowy Ukraińców, którego kolejne oddziały mają być powoływane do życia w całej Polsce.

Powstanie ukraińskiego związku zawodowego na terenie Polski jest rezultatem rozmów pomiędzy Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych, na czele z Janem Guzem a przewodniczącym Stowarzyszenia "Ukraina-Polska",  Jurijem Kariaginem.

 

25 marca w Kijowie został przez nich podpisany specjalny protokół, który zobowiązał obie strony do wspólnego działania na rzecz poprawy warunków pracy Ukraińców w Polsce, a także ich lepszego wynagrodzenia.

 

Problem, jak zaznaczają inicjatorzy powstania związku, polega na tym, że Ukraińcy, którzy najczęściej pracują w szarej strefie, nie tylko nie są objęci minimalnymi normami prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, ale najzwyczajniej wyzyskiwani i oszukiwani. Nie znają swoich praw i nie wiedzą, do kogo się zwrócić w razie problemów.

 

Związek zawodowy będzie częścią ruchu Trudova Solidarnist, który jednoczy wszystkich pracujących w Polsce obywateli Ukrainy.

 

Przedstawiciele OPZZ podkreślają, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczna pracowników ukraińskich na polskim rynku pracy. Dane szacunkowe wskazują, że w Polsce może przebywać nawet 800 tys. pracowników zatrudnionych w szarej strefie, głównie pochodzących z Ukrainy.

 

Wawalove.pl, PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie