Kwiatkowski chce powołania szefowej Kancelarii Senatu na wiceprezes NIK

Polska
Kwiatkowski chce powołania szefowej Kancelarii Senatu na wiceprezes NIK
Krzysztof Kwiatkowski, Fot. NIK

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski chce powołania Ewy Polkowskiej - obecnej szefowej Kancelarii Senatu - na wiceprezesa NIK - poinformowała we wtorek Izba. Zmiana ma nastąpić w związku z przejściem na emeryturę obecnego wiceprezesa NIK Jacka Uczkiewicza.

NIK podała, że Kwiatkowski złożył już wniosek w tej sprawie do marszałka Sejmu - to ten organ powołuje i odwołuje władze Najwyższej Izby Kontroli.


Ewa Polkowska nigdy nie należała do żadnej partii politycznej. Z wykształcenia jest prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 1981-85 odbyła aplikację sędziowską, a w 1990 r. zdała egzamin sędziowski. Od 1991 r. była legislatorem w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu, od 1994 r. wicedyrektorem, a od 1998 r. dyrektorem tego biura. 10 kwietnia 2006 r. została szefową Kancelarii Senatu RP. Od 2003 r. wykłada w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, przede wszystkim na temat legislacji i systemu prawa. Jest też wykładowczynią na Akademii Leona Koźmińskiego oraz na Uniwersytecie Warszawskim.


Od 2010 r. jest prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Legislacji. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 r. otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Legislacji - przyznaną przez Prezesa Rady Ministrów.


Uczkiewicz przechodzi na emeryturę


NIK podała, że zmiana we władzach Izby ma nastąpić w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych przez wiceprezesa Jacka Uczkiewicza, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Obowiązki wiceprezesa ma pełnić do 30 czerwca, a następnie przechodzi na emeryturę.


Uczkiewicz jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie się także doktoryzował. W latach 1973-90 był pracownikiem naukowym PWr. W 1993 r. z ramienia SLD został posłem. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Był posłem sprawozdawcą ustawy o NIK. W 1995 r. zrzekł się mandatu poselskiego w związku z powołaniem na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.


Po odejściu z NIK w 2001 r. został Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Leszka Millera, w którym odpowiadał m.in. za obszar finansowania samorządów terytorialnych. Kierował też pracami ministerstwa nad projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (przyjętej przez Sejm w 2003 r.). Wrócił do NIK w listopadzie 2013 r.


W maju 2004 r. został powołany przez Radę UE na pierwszego polskiego przedstawiciela w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Nadzorował tam kontrole budżetu Komisji Europejskiej oraz uczestniczył w reformowaniu ETO. Miał być polskim sędzią w ETO, ale rząd Beaty Szydło wycofał jego kandydaturę i wskazał na to miejsce europosła Janusza Wojciechowskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie