Islamista zamordował policjanta i jego żonę. Funkcjonariuszowi zadał 9 ciosów nożem

Świat
Islamista zamordował policjanta i jego żonę. Funkcjonariuszowi zadał 9 ciosów nożem
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W akcji policji antyterrorystycznej RAID pod Paryżem został zlikwidowany dżihadysta, który zamordował wziętych jako zakładników policjanta wraz z jego żoną. Trzyletni synek zabitych został oswobodzony przez antyterrorystów. Prokuratura wszczęła śledztwo. Powiązana z Państwem islamskim agencja Amaq potwierdziła, że sprawca był bojownikiem ISIS.

Sprawa morderstwa w miasteczku Les Mureaux pod Paryżem, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek, została powierzona wydziałowi prokuratury ds. zwalczania terroryzmu - poinformował prokurator generalny Republiki Francuskiej podczas konferencji prasowej w Wersalu pod Paryżem.

 

Prezydent Francois Hollande zapowiedział szybkie wyjaśnienie całej sprawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na powiązania sprawcy ataku z Państwem Islamskim.

 

Szok dziecka

 

Trzylatek, który był świadkiem zabójstwa swych rodziców, znajduje się pod opieką lekarzy. Jest zdrowy na ciele, ale przeżył szok. Według źródeł w policji antyterrorystycznej, która podjęła próbę odbicia zakładników, napastnik zadeklarował podczas rozmów z negocjatorem, że jest członkiem jednej z grup powiązanych z ISIS.

 

Negocjacje z domniemanym dżihadystą nie zakończyły się sukcesem. Mężczyzna zginął podczas próby oswobodzenia zakładników. Okazało się jednak, że uwięziony przez niego policjant został już wcześniej ugodzony śmiertelnie nożem. Podobnie została zamordowana jego żona. Napastnik miał wznosić przy tym okrzyki "Allahu Akbar".

 

Stan podwyższonej gotowości

 

Rzecznik francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Pierre-Henry Brandet zapowiedział dogłębne wyjaśnienie całego zajścia. - W chwili obecnej nie możemy potwierdzić ani tożsamości sprawcy, ani powiedzieć czegoś więcej o kierujących nim motywach - zaznaczył.

 

Rzecznik francuskiego rządu Stephane Le Foll oświadczył w wywiadzie dla radia RTL, że zabójstwo wysokiej rangi policjanta, było "aktem terroru".

 

We Francji panuje stan podwyższonej gotowości w związku z odbywającymi się na jej terytorium rozgrywkami Euro 2016. Od kilku miesięcy, ściślej - od czasu listopadowych zamachów w Paryżu, w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Elitarne oddziały antyterrorystyczne RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion tj. Wytropienie, Pomoc, Interwencja oraz Odstraszanie) powstały w 1985 r. dla zwalczania międzynarodowych grup przestępczych. Stacjonują w Bievres pod Paryżem.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie