Tusk w "Bildzie": Niemcy nie powinni udawać męczenników

Świat
Tusk w "Bildzie": Niemcy nie powinni udawać męczenników
Flickr.com/European People's Party

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w wywiadzie dla "Bilda" w poniedziałek, że Niemcy nie powinni udawać męczenników, gdyż nie zostali w kryzysie migracyjnym pozostawieni przez inne kraje Unii Europejskiej samym sobie.

"Inne kraje - biorąc pod uwagę liczbę ludności - też przyjęły bardzo dużo uchodźców. Niemcy nie zostały pozostawione samym sobie i nie powinny udawać męczennika" - powiedział Tusk.

 

"Te zarzuty są tak samo nieprawdziwe, jak twierdzenie, że otwarte niemieckie granice spowodowały kryzys migracyjny" - dodał polityk.

 

Pochwały dla kanclerz

 

Tusk pochwalił Merkel za "próbę pogodzenia ze sobą poczucia odpowiedzialności, moralności i wartości" będące "fundamentem Europy".

 

"Jednak Europa też nie może przyjmować uchodźców bez żadnych ograniczeń; Niemcy też to zrozumiały" - zastrzegł szef Rady UE.

 

"Sytuacja jest pod kontrolą"

 

Tusk określił zamknięcie granicy macedońsko-greckiej mianem punktu zwrotnego w kryzysie uchodźczym. Kolejnym krokiem była umowa UE-Turcja. "Obecnie sytuacja jest pod kontrolą" - zapewnił.

 

W zeszłym roku z zamiarem uzyskania statusu azylanta bądź uchodźcy tylko do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie