OZZL: sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej jest dramatyczna

Polska
OZZL: sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej jest dramatyczna
Pixabay.com

Sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej w Polsce jest dramatyczna - ocenia Porozumienie Rezydentów OZZL. Organizacja alarmuje, że Polska ma najmniej lekarzy w Unii Europejskiej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W sobotę w Warszawie odbędzie się manifestacja rezydentów.

"Chcemy pokazać, że warto rozmawiać i wierzymy, że uda nam się poprzez pokojowe negocjacje doprowadzić do rozwiązania problemów ochrony zdrowia" - wskazuje Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.


Młodzi lekarze podkreślają, że obecnie z liczbą 2,2 lekarzy na tysiąc mieszkańców Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów UE. Zaznaczają, że 48 proc. lekarzy w Polsce na ponad 50 lat, a ponad 40 proc. młodych lekarzy poważnie rozważa emigrację. Przekonują, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych zawodów medycznych.


"W resorcie toczą się prace"


Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami rezydentów, którzy uczestniczą w pracach ministerialnego zespołu do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Zespół ten ma w szczególności opracować zmiany zasad odbywania specjalizacji, by były "bardziej dostępne dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, bez uszczerbku dla jakości kształcenia specjalizacyjnego".


- Jednocześnie w Ministerstwie Zdrowia toczą się także prace nad systemowym uregulowaniem zasad wynagradzania pracowników ochrony zdrowia - zapewniła rzeczniczka.


Specjalizacja w ramach "wolontariatu"


Wśród głównych postulatów rezydentów jest przestrzeganie prawa pracy w szpitalach i poradniach, a także zwiększenie przeznaczanych przez państwo środków na opiekę zdrowotną z obecnych 4,5 proc. PKB na co najmniej 6 proc.


Domagają się także zwiększenia profesjonalizmu szkoleń i uzyskania rzeczywistego dostępu do procedur, których mają się nauczyć. Chcą też wynagradzania opiekunów specjalizacji, a także zmniejszenia biurokracji.


Kolejny postulat dotyczy zwiększenia pensji do dwóch średnich krajowych. "Obecnie oscylują one w okolicy 70 proc. średniej krajowej i muszą wystarczyć nie tylko na życie codzienne, ale także na pokrycie kosztów obowiązkowych kursów w ramach specjalizacji, drogich podręczników specjalistycznych (...) i ewentualnych dodatkowych kursów celem podnoszenia naszych kwalifikacji dla dobra pacjenta" - przekonują młodzi lekarze.


"Sprzeciwiamy się odbywaniu specjalizacji w ramach "wolontariatu", czyli wykonywaniu pracy przez kilka lat za darmo" - dodają.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie