Japonia: niedźwiedzie polują na ludzi. Cztery ofiary

Świat
Japonia: niedźwiedzie polują na ludzi. Cztery ofiary
Zdjęcie ilustracyjne, fot. GoToVan/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Władze prefektury Akita na północy Japonii ostrzegły mieszkańców przed zapuszczaniem się do okolicznych lasów z powodu niespotykanej serii ataków niedźwiedzi. W ciągu trzech tygodni w ich wyniku zmarły cztery osoby - podają w poniedziałek media.

Od 1979 roku do 2015 roku w atakach tych drapieżników w regionie śmierć poniosło osiem osób. Z kolei od 21 maja do piątku w ten sposób zginęły aż cztery osoby.

 

Policja potwierdziła w piątek, że na górzystych terenach w pobliżu  miejscowości Kazuno odnaleziono ciało 74-letniej kobiety z poważnymi obrażeniami, które zostały najpewniej spowodowane przez niedźwiedzia.

 

To być może jeden osobnik

 

W tym samym rejonie w dniach 21, 22 i 30 maja znaleziono ciała trzech mężczyzn. Do ataków doszło na obszarze w promieniu 2,5 km. Niektórzy eksperci podejrzewają, że w związku z tym, iż do ataków doszło w krótkim czasie i na ograniczonym terenie, osoby te mogły być ofiarami tego samego drapieżnika.

 

- Po spróbowaniu mięsa ludzkiego niedźwiedź mógł się nauczyć, że stanowi ono potencjalne pożywienie - ocenił lokalny weterynarz Takeshi Komatsu, cytowany przez agencję Kyodo.

 

Wszystkie ofiary szukały w lesie pędów bambusa, które są częścią diety niedźwiedzi, oraz innych jadalnych roślin. Władze zaleciły więc mieszkańcom, by unikali obszarów, na których mogą spotkać drapieżniki.

 

W lasach przy obszarach miejskich, w których ostatnio zwierzęta te były widywane coraz częściej, rozmieszczono też pułapki.

 

Ekspert Kazuhiko Maita tłumaczył w jednej z gazet, że największe ryzyko ataku ze strony dorosłych niedźwiedzi występuje latem i jesienią.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie