Fala "upałów" na Grenlandii. Media zalecają picie wody i unikanie słońca

Technologie
Fala "upałów" na Grenlandii. Media zalecają picie wody i unikanie słońca
Flickr/Eider Palmou/CC BY 2.0

A wszystko przy zaledwie 20 stopniach Celsjusza w cieniu. Taka temperatura utrzymywała się w stolicy wyspy Nuuk przez trzy dni z rzędu. Lokalne media poinformowały, że była to jedna z największych fal upałów, jaka kiedykolwiek nawiedziła wyspę. Dla przyzwyczajonych do mrozu mieszkańców taka pogoda to koszmar.

Do rekordu ciepła dla całej Grenlandii brakowało 1,1 stopnia Celsjusza, zaś dla wyspy Nuuk tylko 0,1 stopnia. Mieszkańcy miasta i tak mogą mówić o szczęściu, bo w porcie lotniczym na obrzeżach Nuuk słupki rtęci wskazały w cieniu 24,8 stopnia Celsjusza.

 

W czerwcu powinno być 7 stopni ciepła

 

Grenlandia jest jednym z najszybciej ocieplających się obszarów na naszej planecie. W ostatnich dniach średnia dobowa temperatura była nawet o 12 stopni wyższa od normy wieloletniej. Zazwyczaj w czerwcu w najcieplejszej porze dnia jest tam nie więcej niż 7 stopni.

 

 

 

Nic więc dziwnego, że rdzenni mieszkańcy wyspy o upale mówią, gdy temperatura zaczyna przekraczać 20 stopni. Gdy jest 25 stopni, upał określany jest jako ekstremalny.

 

Lokalni mieszkańcy w ostatnich dniach narzekali na przemęczenie i przegrzanie. Miejscowe media ostrzegały przez przemęczaniem się, zalecały częste picie chłodnych napojów oraz unikanie przebywania w pełnym słońcu.

 

Na Grenlandii panuje klimat polarny, a na wybrzeżach subpolarny. Najcieplej jest w południowo-zachodniej części wyspy. Średnia temperatura w tym rejonie w styczniu wynosi - 7 stopni Celsjusza, zaś lipcu tylko 10 stopni.

 

twojapogda.pl

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie