Dziwisz: kard. Macharski jest pod troskliwą opieką lekarzy

Polska
Dziwisz: kard. Macharski jest pod troskliwą opieką lekarzy
PAP/Stanisław Rozpędzik

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w poniedziałek rano w Katedrze na Wawelu przewodniczy mszy św. odprawionej w intencji powrotu do zdrowia kard. Franciszka Macharskiego, który w poważnym stanie przebywa w szpitalu.

- Rokowania zostawimy lekarzom. Wczoraj po południu kardynał wychodził z siostrami na przechadzkę do ogrodu, gdzie mieszka i na schodach wywrócił się. Potłukł się dość mocno, tak że stracił przytomność i w takim stanie go odwieziono na klinikę - powiedział dziennikarzom metropolita krakowski. - Tam się nim bardzo troskliwie zajęli, ale sytuacja jest poważna - przyznał kard. Dziwisz.

 

- Ksiądz kardynał już tyle różnych rzeczy przeżył to i to przeżyje, mamy nadzieję. O to się modlimy, dlatego tu przyszliśmy do katedry, aby wspierać go również duchowo, a od strony medycznej bardzo się nim opiekują - zapewnił kardynał.

 

Konferencji Episkopatu Polski apleuje o modlitwę

 

To już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

 

W niedzielę Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu, a jego stan jest poważny. Według komunikatu, kard. Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i poprosił wiernych o modlitwę wsparcia. O modlitwę w intencji kard. Macharskiego zaapelował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o duchowej łączności z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą seniorem archidiecezji krakowskiej, który w tym czasie przeżywa ból choroby" - napisał abp Gądecki w komunikacie.

 

Przyjaciel Karola Wojtyły

 

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich.

 

Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze