"Tagesspiegel": polityczny kryzys w stosunkach polsko-niemieckich

Świat
"Tagesspiegel": polityczny kryzys w stosunkach polsko-niemieckich
EPA/Wolfgang Kumm
"Tagesspiegel": polityczny kryzys w stosunkach polsko-niemieckich.

Niemiecki "Tagesspiegel" napisał, że "na zewnątrz niemiecki i polski rząd zachowują piękne pozory dobrego sąsiedztwa", ale w rzeczywistości "partnerstwo tkwi w politycznym kryzysie". W czwartek polski prezydent leci do Niemiec, w piątek niemiecki prezydent przylatuje do Polski. 17 czerwca przypada 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznych stosunkach.

Przed zbliżającą się 25. rocznicą Traktatu rządy Polski i Niemiec sprawiają wrażenie dobrego sąsiedztwa, lecz w rzeczywistości ich partnerstwo tkwi w politycznym kryzysie - napisał niemiecki publicysta Christoph von Marschall w niedzielnym wydaniu gazety "Tagesspiegel".

 

Pozory dla publiczności międzynarodowej

 

"Na zewnątrz niemiecki i polski rząd zachowują piękne pozory dobrego sąsiedztwa" - stwierdził Marschall i dodał, że zbliżające się wizyty - prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek w Berlinie i głowy państwa niemieckiego Joachima Gaucka w Warszawie w piątek oraz kalendarz mistrzostw Europy w piłce nożnej pomagają utrwalić to wrażenie.

 

"W rzeczywistości partnerstwo tkwi w kryzysie, w każdym razie pod względem politycznym" - ocenia niemiecki publicysta. Jego zdaniem zwycięzca ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych - PiS - "wykorzystuje swoją władzę do zakwestionowania proeuropejskiej polityki integracyjnej poprzedniego rządu". "Chce mocniej zaakcentować narodową samodzielność i czyni to tak, jakby konieczna była obrona interesów Polski przed działaniami UE i największego sąsiada - Niemiec, które jakoby szkodzą Polsce" - napisał Marschall.

 

PiS ogranicza podstawowe swobody

 

Niemiecki publicysta dodaje, że "chcąc zachować władzę przez długi czas, (PiS - PAP) próbuje ograniczyć reguły podziału władz w demokratycznym państwie prawa oraz podstawowe swobody". "Chce podporządkować sobie sądownictwo i media masowe" - stwierdza dziennikarz.

 

Marschall zwraca uwagę, że niemiecki rząd zdecydował, iż nie będzie należał do "najpierwszych i najgłośniejszych publicznych krytyków" polskiej polityki, pozostawiając to zadanie instytucjom europejskim oraz USA. "Niemiecki rząd nie chce dawać PiS i temu, kto pociąga za sznurki -  

»prezesowi« Jarosławowi Kaczyńskiemu - pretekstów do podsycania antyniemieckich nastrojów" - tłumaczy publicysta oceniając niemiecką powściągliwość jako postawę "rozsądną".

 

25 lat postępu może być przekreślone

 

Kryzys uświadamia Polakom i Niemcom, że w minionych 25 latach dokonali ogromnego postępu, który może obecnie zostać zakwestionowany, jeśli wola do wspólnych działań nagle osłabnie - ostrzega publicysta "Tagesspiegla".

 

Marschall wymienia wśród tych wspólnych działań Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w którym studiują niemieccy i polscy studenci, współpracę niemieckiej i polskiej policji, wspólne projekty kulturalne w rodzaju Parku Mużakowskiego, i kontakty międzyludzkie, także zakupy po obu stronach Odry.

 

"Patrząc wstecz, odbieramy zbudowaną w minionych 25 latach normalność jak mały cud" - ocenia Marschall.

 

Niemiecki rząd może pokazać korzyści ze współpracy

 

Publicysta "Tagesspiegla" zaznacza, że rząd w Berlinie nie może sobie wybierać partnera w Warszawie, ale może zabiegać o poparcie dla swojego punktu widzenia. "Może pokazać Polsce korzyści, nie grożąc karami. Może też wykorzystać konsultacje międzyrządowe do forsowania wspólnych projektów, które nie kolidują z obrazem świata PiS" - konkluduje Christoph von Marschall na łamach niedzielnego "Tagesspiegla".

 

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznych stosunkach podpisany 17 czerwca 1991 roku stanowił podstawę nowych polsko-niemieckich relacji po zakończeniu zimnej wojny i zjednoczeniu Niemiec.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie