Prezydent: budowanie państwa musi polegać na idei

Polska
Prezydent: budowanie państwa musi polegać na idei
PAP/Rafał Guz

- Budowanie państwa nie może polegać na wtłaczaniu ludzi w ideologię, musi polegać na idei - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, w wyborach w 2015 roku zwyciężyła idea budowy silnego państwa w odwołaniu się do tradycji i społecznego potencjału.

Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu "Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”, który Andrzej Duda objął honorowym patronatem.

 

Prezydent mówił o wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. - Zwyciężyła w tych wyborach nie tyle ideologia, co idea. To o czym dzisiejszy laureat pisał w swoich dziełach konserwatywnej myśli politycznej: idea, a nie ideologia. Zwyciężyła idea budowy silnego państwa w odwołaniu się do tradycji, społecznego potencjału, tego wszystkiego, co w najlepszym tego słowa znaczeniu nazywamy obywatelskością - powiedział Andrzej Duda.

 

- Budowanie państwa nie może polegać na wtłaczaniu ludzi w ideologię, tylko musi polegać na idei. A ta idea wynika z życia społeczeństwa i państwa. Tylko w ten sposób, poprzez żywą ideę, wynikającą z tradycji, kultury, co jest w ludziach, co w sposób namacalny i instynktowny pozwala im rozumieć co to jest dobro wspólne, właśnie ona stanowi najlepszy surowiec do budowania silnej państwowości, opartej na prawdziwej demokracji, gdzie słucha się głosu społeczeństwa - zaznaczył.

 

Polska "na pniu chrześcijańskim"

 

Prezydent mówił o polskiej tradycji, która - jak zaznaczył - wyrosła na pniu chrześcijańskim.  - To wewnętrzne głębokie przeczucie przynależności do tego świata kultury judeochrześcijańskiej, do świata Zachodu, która trwała w nas Polakach, nawet wtedy gdy nie było polskiego państwa, kiedy walczyliśmy o odzyskanie wolności, kiedy byliśmy za żelazną kurtyną. Zawsze mieliśmy poczucie, że to, że się za nią znajdujemy, to krzywda i niesprawiedliwość dziejowa, bo my nie przynależymy do Wschodu, tylko do Zachodu - podkreślił.

 

Prezydent mówił o polskiej konserwatywnej myśli politycznej. Wymienił organizacje, które - jak zaznaczył - prowadziły debatę, "po to, żeby budować zręby Polski silnej siłą swojej tradycji i dobrze ukształtowanych instytucji państwowych".

 

Nagrody kongresu

 

Prezydent wyraził wdzięczność za przyznanie nagrody Rogerowi Scrutonowi.  - To z całą pewnością nie tylko sir Roger Scruton, ale to jeden z największych filozofów i myślicieli nam współczesnych - podkreślił.

 

Scruton otrzymał medal z rąk prezydenta i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

 

Roger Scruton to brytyjski filozof i pisarz. Jest autorem książek z dziedziny filozofii politycznej i krytyki literackiej. Napisał m.in. "Co znaczy konserwatyzm?" i "Jak być konserwatystą?".

 

Kongres "Polska Wielki Projekt" przyznaje co roku honorową nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w sobotę nagrodę poecie i pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi.

 

Od roku 2014 kapituła wręcza również medal "Odwaga i Wiarygodność", który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie