Najdłuższy most pontonowy świata powstał w Polsce. Zbudowali go Brytyjczycy i Niemcy

Polska
Rekordowy most pontonowy Brytyjczyków i Niemców
Galeria zdjęć (6)
Najdłuższy most pontonowy świata powstał w Polsce. Zbudowali go Brytyjczycy i Niemcy.

Manewry wojskowe niejednokrotnie były dla wojska okazją dla bicia rekordów. Tym razem szansę na ćwiczeniach Anakonda 2016 w Polsce wykorzystali Brytyjczycy i Niemcy. Ich wojska inżynieryjne zbudowały najdłuższy dotąd most pontonowy. Całe 350 przeprawy na pływakach dostępnej nawet dla najcięższego sprzętu.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że most zbudowany wspólnie przez inżynierów z armii angielskiej i niemieckiej, to najdłuższa wojskowa przeprawa pontonowa, jaką kiedykolwiek zbudowano na rzece.

 

Przeprawa powstała jako element międzynarodowego ćwiczenia wojsk NATO Anakonda-16 na Wiśle w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim. Budowali ją m.in. żołnierze 23 Plutonu Inzynieryjnego Amfibii i 412 Plutonu Inzynieryjnego Amfibii z 75 Regimentu Inżynieryjnego (oba stacjonują w Niemczech) oraz wojacy z Pionieerbattalion 130 niemieckiej Bundeswehry. W zadaniu uczestniczyli także żołnierze ze 107 Eskadry Polowej z Birkenhead w Wielkiej Brytanii.

 

 

Most powstał z połączenia amfibii typu M3. Dzięki temu powstała stabilna platforma mostowa. Po moście przejechały jednostki mobline, które miały osłaniać zmasowany desant z samolotów. Obiekt zbudowany został 8 czerwca, a do jego całkowitego ukończenia wystarczyło 45 minut.

 

A tak wyglądała budowa:

 

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie