Niepełnoletni nie wejdzie do solarium. Jest projekt ustawy

Technologie
Niepełnoletni nie wejdzie do solarium. Jest projekt ustawy
Pixabay.com/dorianrochowski

Zakazy korzystania z solariów dla nieletnich obowiązują m.in. we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Tego samego chcą lekarze z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Złożyli w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia projekt nowej ustawy.

Pomysł wprowadzenia zakazu opalania się w solariach dla nieletnich, pojawia się od jakiegoś czasu. Kilka miesięcy temu w tej sprawie wypowiedział się nawet Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Mówił wówczas, że "statystyki zachorowań na czerniaka są coraz bardziej alarmujące". - Na ten nowotwór chorują coraz młodsi i przyczynia się do tego właśnie korzystanie z solariów - podkreślal.

 

Ten sam argument wykorzystują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. - Skóra dziecka jest cienka, bardzo podatna na uszkodzenia, a solarium emituje promieniowanie ultrafioletowe 10-15 razy większe niż normalne słońce, w związku z tym nie ma takiej skóry, która to przetrwa - powiedział w rozmowie z RMF FM onkolog, profesor Piotr Rutkowski.

 

Lekarz zacytował też raport Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z solarium - takich jak ryzyko zachorowania na raka skóry - jest kilka razy więcej niż korzyści. Lekarze czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na propozycję nowej ustawy.

 

RMF24.pl

 

 

 

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze