Hanna Suchocka honorową przewodniczącą Komisji Weneckiej

Świat
Hanna Suchocka honorową przewodniczącą Komisji Weneckiej
PAP/Radek Pietruszka

Hanna Suchocka została mianowana w piątek honorową przewodniczącą Komisji Weneckiej. Informację tę była premier przekazała po inauguracji obrad sesji plenarnej tego gremium.

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio poinformował, że honorową przewodniczącą była premier została mianowana na jego wniosek. Wyjaśnił, że to drugi taki przypadek mianowania honorowego przewodniczącego. W zeszłym roku taką nominację otrzymał przedstawiciel Węgier w chwili, gdy zakończył się jego mandat w Komisji.

 

"Dobra wiadomość dla Polski"

 

Pytany przez dziennikarzy o nominację Suchockiej, nowy przedstawiciel Polski w Komisji Weneckiej Mariusz Muszyński powiedział, że "wprawdzie nie ma takiej funkcji w statucie, ale to dobra wiadomość dla Polski, ponieważ oznacza, że kolejna osoba z naszego kraju jest w tym gremium".

 

Jako honorowa przewodnicząca Hanna Suchocka nie jest członkiem Komisji, ale może brać udział w jej posiedzeniach i w szczególnych przypadkach może pełnić funkcję sprawozdawcy.

 

Czteroletnia kadencja byłej premier Hanny Suchockiej (wcześniej była pierwszą wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej) oraz Krzysztofa Drzewickiego upłynęła 29 kwietnia. - Poinformowano mnie, że nie wystąpiono o przedłużenie mandatu - mówiła w połowie kwietnia Polsat News Hanna Suchocka.

 

Nowymi kandydatami do Komisji Weneckiej zostali prof. Bogusław Banaszak oraz prof. Mariusz Muszyński, sędzia TK wybrany głosami PiS, którego prezes Trybunału nie dopuszcza do orzekania.

 

Ponad stu członków

 

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana także Komisją Wenecką, jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, przede wszystkim konstytucyjnego i międzynarodowego. Miejscem obrad jest Scuola Grande di San Giovanni Evangelista w Wenecji.


Komisja Wenecka liczy ponad stu członków umocowanych przez Państwa Członkowskie oraz przedstawicieli obserwatorów i organizacji o statusie specjalnym.

 

PAP, polsatnews.pl

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze