Duda do Polonii w Danii: potrzeba budować dobre imię Polski poza granicami

Świat
Duda do Polonii w Danii: potrzeba budować dobre imię Polski poza granicami
PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda

Polska potrzebuje pracy na rzecz budowania i bronienia jej dobrego imienia poza granicami kraju - powiedział w piątek w Kopenhadze prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polakami mieszkającymi w Danii. Dziękował Polonii za pamięć o kraju.

Spotkanie odbyło się w kopenhaskiej galerii rzeźby Gliptoteka.

 

Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i za działalność charytatywną architekta Karola Marcinkowskiego. Za działalność polonijną prezydent przyznał cztery Złote Krzyże Zasługi i jeden Srebrny Krzyż Zasługi. Odznaczone zostały m.in. siostry służebniczki dębickie, które pracują w Danii.

 

Duda złożył Polakom mieszkającym w tym kraju podziękowania za zachowanie polskości, godne reprezentowanie kraju, a także bycie lojalnymi obywatelami Królestwa Danii. Z kolei do przedsiębiorców zwrócił się o zachęcanie Duńczyków do inwestowania w Polsce.

 

- Polska nadal tej państwa pracy, budowania i bronienia dobrego imienia Polski tutaj poza granicami bardzo potrzebuje - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent zaznaczył, że w maju złożył w Sejmie projekt dotyczący uprawnień dzieci uczących się w polskich szkołach za granicami Polski - będą one mogły na podstawie legitymacji szkolnej korzystać m.in. ze zniżek na komunikację publiczną w kraju. Prezydent zapowiedział także przygotowanie rozwiązań, które będą podnosiły prestiż pracy i zawodu nauczyciela polskiego poza granicami kraju.

 

Powiedział, że wielkim zadaniem prezydenta jest skupianie, jednoczenie Polaków jak najbliżej Polski. - Mam nadzieję, że kiedyś do Polski na stałe wrócicie, bo Polska potrzebuje każdego Polaka - zwrócił się do uczestników spotkania.

 

- Wierzę, że będziemy budowali silną Polskę, bezpieczną, w której będzie się żyło coraz lepiej. Przyjąłem to jako wielkie swoje zadanie prezydenckie, wierzę, że zrealizuję je w dobrej współpracy z polskim rządem i obecnym parlamentem - dodał.

 

Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Polonii i Polaków za Granicą, którym kieruje szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

 

Spotkanie z Polakami mieszkającymi w Danii zakończyło dwudniową wizytę pary prezydenckiej w tym kraju.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie