Chcą wprowadzić pociągi bez maszynistów - plany Deutsche Bahn

Technologie
Chcą wprowadzić pociągi bez maszynistów - plany Deutsche Bahn
Gerard - Nicolas Mannes/Flickr/CC BY-ND 2.0

Państwowe Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) zamierzają w najbliższych latach wprowadzić do użytku pociągi bez maszynistów - poinformował w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prezes DB Ruediger Grube.

"Liczę, ze w roku 2021, 2022 lub 2023 zajdziemy tak daleko, by móc w pełni automatycznie jeździć w częściach naszej sieci. W skomplikowanym systemie szynowym, w którym poruszają się zarówno pospieszne i zwykłe pociągi osobowe, jak też pociągi towarowe, jazda autonomiczna jest trudniejsza niż w przypadku metra, ale jest możliwa" - powiedział Grube.

 

Dodał, iż w tej dziedzinie uruchomiono już pierwsze projekty pilotażowe, a odpowiedni poligon techniczny powstał w ramach infrastruktury należących do DB regionalnych kolei Erzgebirgsbahn w Saksonii.

 

Grube wyraził jednocześnie nadzieję, że pracownicy zaakceptują te plany. "Także rady zakładowe i związki zawodowe dostrzegają, że komputeryzacja zmienia świat" - podkreślił zaznaczając, że DB muszą utrzymać zdolność konkurowania z transportem samochodowym.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze