PiS poprze dalsze prace nad wszystkimi trzema projektami ws. TK

Polska
PiS poprze dalsze prace nad wszystkimi trzema projektami ws. TK
PAP/Tomasz Gzell

Klub PiS poprze dalsze prace nad wszystkimi projektami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zarówno nad projektem swego autorstwa oraz nad obywatelskim projektem KOD, jak i propozycją nowelizacji zgłoszoną przez PSL - zapowiedział Bartłomiej Wróblewski (PiS).

W czwartek w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie trzech projektów odnoszących sie do Trybunału Konstytucyjnego. W debacie nad projektami przewidziano 10-minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów.


Jako pierwszy w debacie - w imieniu PiS - głos zabrał poseł Wróblewski. "Dobrze, że istnieje zgoda wykraczająca poza jedno środowisko polityczne, dotycząca konieczności dokonania zmian przepisów regulujących funkcjonowanie TK. Istnieje także zgoda, że zmiany takie muszą być zgodne z konstytucją, bazować na dialogu społecznym i mieć charakter kompromisowy" - zaznaczył.

- Dostrzegamy konstruktywną wartość nie tylko własnego projektu, ale także części rozwiązań zaproponowanych w dwóch pozostałych projektach - powiedział.

 

Wróblewski: projekt PSL "ciekawy", projekt PiS "salomonowy"


Według Wróblewskiego "w sprawach, które przez długi czas budzą tak wiele emocji politycznych, destrukcyjne wydaje się podejście: wszystko, albo nic". - Dlatego uważamy, że bazując na rozwiązaniach zawartych w zgłoszonych projektach, należy pracować nad wypracowaniem optymalnej, kompromisowej regulacji - podkreślił.


Jak zapewnił - z tego powodu - jego klub poprze dalsze prace legislacyjne w Sejmie nad wszystkimi omawianymi projektami.


W odniesieniu do projektu KOD wskazał, że choć "nie wydaje się", by przyczynił się on do szybkiego rozwiązania sporu wokół TK, to część z jego propozycji "jest godnych rozważenia". Projekt nowelizacji ustawy o TK zgłoszony przez PSL - jak dodał - jest "ciekawy", choć niektóre jego zapisy mogą wymagać zmiany konstytucji. Z kolei projekt PiS jest - jak ocenił - "salomonowy", a niektóre z jego rozwiązań idą w tym samym kierunku, co w dwóch pozostałych projektach.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie