Niemiecka telewizja zarzuca rosyjskiemu ministrowi sportu tuszowanie dopingu

Świat
Niemiecka telewizja zarzuca rosyjskiemu ministrowi sportu tuszowanie dopingu
Rosyjski minister sportu Witalij Mutko, Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjski minister sportu Witalij Mutko uczestniczył prawdopodobnie w próbie zatuszowania skandalu dopingowego z udziałem piłkarza klubu pierwszej ligi rosyjskiej FK Krasnodar - wynika z filmu wyemitowanego w środę przez niemiecką telewizję publiczną ARD.

Zarzuty przeciwko Mutce opierają się na poufnych e-mailach pisanych przez pracowników ministerstwa sportu i laboratorium kontroli dopingowej, do których dotarli niemieccy dziennikarze.


Kontrola dopingowa u jednego z rosyjskich piłkarzy po meczu 17 sierpnia 2014 roku wykazała obecność zakazanego środka Hexareliny. "Decyzja powinna zostać skonsultowana z WL" - napisał pracownik ministerstwa do laboratorium. "WL" to zdaniem ARD pierwsze litery jego imion - Witalij Leontiejewicz. Wyniki testu zastały utajnione, piłkarz nie został ukarany - zaznacza autor filmu Hajo Seppelt.


Kreml odrzuca oskarżenia


Mutko jest prezesem Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej, należy też do Council FIFA i jest szefem komitetu organizacyjnego piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji. Zarzuty wobec ministra mogą zdaniem ARD rzucić cień na pierwszy mecz Rosji przeciwko Anglii na mistrzostwach Europy w sobotę w Marsylii.


- Oczywiście, że polecę na mecz - powiedział rosyjski minister sportu.


Kreml odrzucił oskarżenia. Rzecznik prezydenta Dmitri Pieskow powiedział, że rosyjskie kierownictwo walczy z dopingiem. Jak zaznaczył, Rosja nie pogodzi się z oszczerstwami i nieuzasadnionymi zarzutami.


Autorzy filmu zarzucili doradczyni Mutki - Natalii Żelanowej tuszowanie afer dopingowych. Z dokumentów, do których dotarła redakcja, wynika, że mieszała się ona do pracy laboratorium antydopingowego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie