"Nie zakończą sporu". Konstytucjonalista o projektach ws. TK

Polska
"Nie zakończą sporu". Konstytucjonalista o projektach ws. TK
Polsat News

- Zakończenie kryzysu konstytucyjnego zależy od stopnia zaakceptowania instytucji jaką jest TK - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista. W jego cenie żaden z przedstawionych w czwartek projektów dotyczących Trybunału "tego sporu ostatecznie nie może zakończyć, bo żadna ze stron nie jest gotowa zaakceptować racji drugiej strony".

W czwartek w Sejmie odbywało się pierwsze czytanie trzech projektów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Propozycje nowych ustaw złożyły PiS, PSL oraz Komitet Obrony Demokracji.

 

Prowadzący rozmowę Jarosław Gugała zauważył, że PiS ma w Sejmie większość i może przegłosować każdą ustawę. – Oczywiście, natomiast zapewne nie przekona do swoich racji opozycji, obawiam się też, że będzie trudno przekonać do tych racji sam Trybunał, który by się z tą ustawą zmierzył w trybie oceny zgodności z konstytucją - odpowiedział Piotrowski. Dodał, że jeśli projekt przedłożony przez PiS zostanie uchwalony, to "on zawiera mechanizmy spowalniające działanie Trybunału i odsuwające ewentualnie tę ocenę na czas przyszły".

 

- To nie zakończy tego sporu, który dotyczy przestrzegania konstytucji i nie zmieniania jej przy pomocy ustawy zwykłej - stwierdził konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Bezkompromisowe przestrzeganie konstytucji

 

Piotrowski powiedział, że "trzeba bezkompromisowo wykonywać konstytucję". - Tak, jak w sprawie kulistości Ziemi nie może być kompromisu, tak i w sprawie przestrzegania konstytucji kompromisu być nie może - podsumował.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie