Amnesty International wzywa Berlin do walki z rasizmem

Świat
Amnesty International wzywa Berlin do walki z rasizmem
Flickr.com/Frank van Leersum

Sekretarz generalna Amnesty International w Niemczech Selmin Caliskan zarzuciła w czwartek w Berlinie władzom Niemiec, że nie są w stanie skutecznie chronić obywateli przed rasistowskimi atakami. Lliczba rasistowskich incydentów osiągnęła w 2015 r. rekordowy poziom.

- Państwo nie jest w stanie bronić ludzi w rozsądny sposób przed rasistowskimi atakami - powiedziała Caliskan na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Jak podkreśliła, liczba rasistowskich ataków jest najwyższa od powstania Republiki Federalnej Niemiec w 1949 roku.

 

Pięciokrotny wzrost liczby ataków na ośrodki imigrantów

 

Z raportu opublikowanego przez AI wynika, że w zeszłym roku doszło do 22 960 przestępstw popełnionych z pobudek skrajnie prawicowych, co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Liczba ataków na ośrodki dla uchodźców zwiększyła się pięciokrotnie - ze 199 w 2014 r. do 1031 w 2015 r.

 

W pierwszych miesiącach tego roku policja zarejestrowała ponad 4,6 tys. przestępstw popełnionych przez osoby związane ze skrajną prawicą oraz prawie 350 ataków na ośrodki dla imigrantów.

 

Rasistowska policja?

 

Liczący ponad 80 stron raport opiera się na danych policji, rozmowach z ofiarami ataków, adwokatami, pracownikami administracji publicznej i przedstawicielami organizacji obywatelskich.

 

Amnesty International wezwała niemiecki rząd, by zlecił zbadanie przez niezależną instytucję skali postaw rasistowskich w niemieckim wymiarze sprawiedliwości, przede wszystkim wśród policjantów.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie