Zakończyła się kolejna blokada drogi krajowej nr 50 na Mazowszu

Polska
Zakończyła się kolejna blokada drogi krajowej nr 50 na Mazowszu
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/jingoba

W środę po południu rozpoczęła się blokada drogi krajowej nr 50 w powiecie żyrardowskim (woj. mazowieckie). Mieszkańcy protestują przeciwko planom budowy linii wysokiego napięcia. Policja wyznaczyła objazdy. Blokada trwała do godz. 20. Protest odbywał się w dwóch miejscach - w Wiskitkach i Aleksandrowie. W sumie protestowało tam ok. 70 osób.

Jak poinformowała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie asp. Agnieszka Ciereszko, na czas blokady ruch pojazdów ciężarowych został wstrzymany na odcinku od Wiskitek do Sochaczewa i został przekierowany w stronę Warszawy i Łodzi.

 

Przeciw linii najwyższych napięć

 

Był to już kolejny w ostatnich dniach protest mieszkańców mazowieckich gmin, przez które ma przebiegać linia energetyczna najwyższych napięć z Kozienic do Ołtarzewa. Mieszkańcy uważają, że inwestycja będzie stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i negatywnie wpłynie na jakość wody z pobliskich ujęć. Zdaniem protestujących, z powodu bliskości linii na wartości stracą znajdujące się w pobliżu nieruchomości. Sadownicy z pow. grójeckiego uważają z kolei, że w związku z inwestycją dojdzie do dewastacji regionu, który słynie z sadownictwa.

 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekonują, że linia energetyczna najwyższych napięć z Kozienic do Ołtarzewa jest bardzo ważną inwestycją. Według PSE linia posłuży do wyprowadzenia mocy z budowanego największego w Polsce bloku energetycznego 1070 MW w elektrowni w Kozienicach. Ma też dostarczać energię nie tylko do rozrastającej się aglomeracji warszawskiej i samej Warszawy, ale też centralnego i północnowschodniego regionu Polski - w sumie dla co najmniej kilku milionów ludzi.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze