USA zarzuciły Chinom niebezpieczne manewry przy amerykańskim samolocie wojskowym

Świat
USA zarzuciły Chinom niebezpieczne manewry przy amerykańskim samolocie wojskowym
Boeing RC-135. Fot.: Flickr/Paul Lucas/CC BY 2.0

Chińskie myśliwce dokonały we wtorek "lekceważącego bezpieczeństwo" przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego RC-135 nad międzynarodowymi wodami Morza Wschodniochińskiego - oświadczyły władze wojskowe USA. Jak głosi komunikat regionalnego Dowództwa Oceanu Spokojnego (US Pacific Command), w incydencie tym uczestniczyły dwa myśliwce J-10.

- Jeden z przechwytujących chińskich odrzutowców zbliżył się z lekceważeniem bezpieczeństwa nadmiernie do samolotu (rozpoznania radioelektronicznego) RC-135. We wstępnej ocenie wydaje się to być przypadkiem niewłaściwego pilotażu, gdyż nie nastąpiły żadne inne prowokacyjne lub lekceważące bezpieczeństwo manewry - zaznacza komunikat.

 

Dodaje, że ministerstwo obrony USA zwróciło się w tej sprawie do władz Chin odpowiednimi kanałami dyplomatycznymi i wojskowymi.

 

Chińskie ministerstwo obrony oświadczyło w środę, że sądząc po komunikacie "strona amerykańska ponownie świadomie rozdmuchuje kwestięścisłego nadzoru Chin nad amerykańskimi samolotami wojskowymi". Dodało, że "chińscy piloci zawsze działają zgodnie z prawem oraz regulaminami i są profesjonalni oraz odpowiedzialni".

 

USA oskarżają Chiny o militaryzowanie Morza Południowochińskiego poprzez umieszczanie swych baz na usypywanych tam sztucznie wyspach. Władze w Pekinie krytykują natomiast podejmowanie przez siły amerykańskie ćwiczeń i patroli w tym rejonie.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze