"Przerażający akt terroru". USA potępiają zamach w Stambule

Świat
"Przerażający akt terroru". USA potępiają zamach w Stambule
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Biały Dom potępił we wtorek zamach terrorystyczny przeprowadzony tego samego dnia rano w centrum Stambułu. Poinformował o tym rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mark Stroh.

- Ten przerażający akt terroru jest jednym z wielu, do których doszło w Turcji w ostatnim czasie. Stany Zjednoczone solidaryzują się z Turcją, krajem będącym członkiem NATO oraz ważnym partnerem USA - poinformował w oświadczeniu Stroh.

 

We wtorek rano w pobliżu stambulskiego Starego Miasta doszło do wybuchu samochodu pułapki. W jego wyniku zginęło jedenaście osób, a 36 odniosło obrażenia. Zdaniem miejscowych władz atak wymierzony był w pojazdy z policjantami. Sprawcy ataku nie są znani. Zdaniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za zamach odpowiedzialni są bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

W Turcji od wielu miesięcy obowiązuje stan podwyższonego pogotowia w związku z serią ataków przypisywanych Państwu Islamskiemu (IS) lub wiązanych ze wznowieniem konfliktu kurdyjskiego. Operacje tureckiej armii w wielu miastach południowo-wschodniej Turcji, zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską, spowodowały exodus mieszkańców.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie