Poparcie dla europejskich aspiracji Albanii. Waszczykowski z wizytą w Tiranie

Świat
Poparcie dla europejskich aspiracji Albanii. Waszczykowski z wizytą w Tiranie
Polsat News

- Konieczne jest wprowadzenie przez Albanię wszystkich niezbędnych reform, w tym przede wszystkim reformy systemu sprawiedliwości - zaznaczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas środowej wizyty w stolicy Albanii. Szef MSZ spotkał się ze swoim albańskim odpowiednikiem Ditmirem Bushatim, z prezydentem Bujarem Nishanim i szefem rządu Edim Ramą.

W rozmowie ze swoim albańskim odpowiednikiem Waszczykowski zwracał uwagę na wiarygodność Tirany jako partnera w NATO oraz jej "konstruktywne zaangażowanie we współpracę regionalną" i przekonywał, że powinna ona "nadal utrzymywać swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa regionalnego, współpracy i zaufania między krajami i narodami Bałkanów Zachodnich".

 

Gotowość do współpracy polsko-albańskiej

 

Wśród tematów spotkań szefa polskiego MSZ z przedstawicielami albańskich władz były również m.in. stosunki dwustronne między Polską a Albanią, w tym kwestie gospodarcze, współpraca między Bałkanami Zachodnimi a Grupą Wyszehradzką w czasie zbliżającej się prezydencji Polski w V4, a także kryzys migracyjny, bezpieczeństwo i przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

 

Współpraca polsko-albańska w różnych dziedzinach była również tematem wywiadu udzielonego przez Waszczykowskiego albańskiemu dziennikowi "Panorama". Minister zadeklarował w nim m.in. gotowość do "dalszego dzielenia się" z albańskimi partnerami polskimi doświadczeniami akcesyjnymi i przypomniał, że Polska od dawna popiera proces rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich.

 

Polskie siły zbrojne na Morzu Egejskim

 

Odnosząc się w wywiadzie do różnic interesów pomiędzy krajami tego regionu a Polską w ramach NATO, Waszczykowski podkreślał z kolei, że Polska jest wrażliwa na obawy jej południowych sojuszników dotyczące bezpieczeństwa i zapowiedział udział polskich sił zbrojnych m.in. w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Egejskim. Szef MSZ zapewnił również, że celem szczytu NATO w Warszawie ma być poprawa bezpieczeństwa wszystkich sojuszników.

 

Wizyta polskiego ministra w Tiranie poprzedziła zaplanowane na czwartek spotkanie szefów dyplomacji Polski, Turcji i Rumunii w Warszawie. Z kolei we wtorek Warszawę odwiedził szef MSZ Bułgarii Daniel Mitow.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze