Ostrzeże przed zamachem. Francuzi uruchomili aplikację na smartfony

Świat
Ostrzeże przed zamachem. Francuzi uruchomili aplikację na smartfony
AP

Dwa dni przed rozpoczęciem Euro 2016 francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych uruchomiło aplikację Saip, która w przypadku zamachu terrorystycznego wyśle obywatelom ostrzeżenie na ich telefony komórkowe.

Dostępna w języku angielskim i francuskim aplikacja dla smartfonów z systemem iOS i Android może być skonfigurowana tak, aby jej użytkownik otrzymywał powiadomienia, jeśli znajdzie się w strefie zagrożenia. Można nagrać dane ośmiu obszarów geograficznych (kody pocztowe, gminy) i być informowanym o zdarzeniach w każdym z nich.

 

Nie zdradzi użytkownika

 

W momencie zamachu na wyświetlaczu telefonu pojawi się czerwony obraz ze słowem "ALERT", krótkim opisem sytuacji i instrukcją postępowania. Telefon nie wyda przy tym żadnego sygnału ostrzegawczego ani nie będzie wibrował, by w przypadku gdy terroryści są w pobliżu, nie zdradzać miejsca ukrycia użytkownika aplikacji.

 

Saip jest tak skonfigurowana, by alertami można było w prosty sposób dzielić się w mediach społecznościowych, np. na Facebooku czy Twitterze. Na razie użytkownicy będą dostawać jedynie ostrzeżenia dotyczące zamachów. W przyszłości system zostanie rozbudowany na wypadek innych niebezpieczeństw, np. powodzi.

 

Prace nad aplikacją rozpoczęto po listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu. Zginęło w nich 130 osób.

 

theguardian.com

 

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie