Zobacz jak wyglądają z drona ćwiczenia wojskowe Anakonda-16

Polska
Zobacz jak wyglądają z drona ćwiczenia wojskowe Anakonda-16
Polsat News, Twitter.com/DowództwoOperacyjne

W całej Polsce trwają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Anakonda-16. W manewrach bierze udział łącznie ponad 30 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski. We wtorek na poligonie pod Toruniem desant w ramach manewrów przeprowadziło ponad 1,2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- To największe ćwiczenia międzynarodowe organizowane w Polsce po 1989 roku. Całość rozpoczęła się po godzinie 15, gdy na niebie pojawiło się kilkadziesiąt polskich, brytyjskich i amerykańskich samolotów, z których wyskoczyli spadochroniarze - relacjonował z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Kijewie reporter Polsat News Marcin Józefowicz.

 

Największą siłę podczas tych manewrów NATO stanowią Amerykanie, drugą są Polacy.

 

- Oprócz desantu spadochroniarzy ćwiczone były dziś m.in. manewry zrzucania haubic, czyli ciężkiego sprzętu, uzbrojonych wozów, a także zwykłego doposażenia żołnierzy. To wszystko ma na celu pokazać koordynację, mobilność i to, że w dowolnym momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba, wojska natowskie z różnych stron świata są w stanie przemieścić swoje oddziały oraz ustalić decyzyjność - poinformował Józefowicz.

 

 

Amerykanie wystartowali z Fort Bragg w Karolinie Północnej, skąd przylecieli bezpośrednio w okolice Torunia. Brytyjczycy wyruszyli z amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech. Polacy rozpoczęli misję w bazie lotniczej w podkrakowskich Balicach. W powietrzu lecące zza oceanu samoloty transportowe C-17 Globemaster połączyły się w jedną formację z brytyjskimi i polskimi C-130 Hercules oraz polskimi C-295M Casa.

 

 

Skoczkowie to ponad 400 żołnierzy 16 batalionu powietrznodesantowego należącego do 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, około 500 Amerykanów z 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz około 230 Brytyjczyków z 16 Brygady Desantowo-Szturmowej. Żołnierze skakali z wysokości mniej więcej 400 metrów.

 

W ćwiczeniach Anakonda-16 oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

 

 

Ćwiczenia Anakonda odbywają się od 2006 r. regularnie co dwa lata i są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki jest kierownikiem ćwiczenia. Celem tegorocznych manewrów jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

 

polsatnews.pl, Polsat News

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!