Pracownicy kolejnego szpitala szykują strajk

Polska
Pracownicy kolejnego szpitala szykują strajk
Polsat News

Ponad 97 proc. pracowników Zagłębiowskiego Centrum Onkologii - Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, opowiedziało się za tą formą protestu - podała we wtorek śląsko-dąbrowska "Solidarność". Domagają się podwyżek. Dziś mijają dwa tygodnie, odkąd swój protest prowadzą pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka.

- Wyniki głosowania pokazały, że problemy, o których od wielu miesięcy mówią związki zawodowe, są rzeczywistymi problemami pracowników. Biorąc udział w referendum i opowiadając się za strajkiem, pracownicy dali nam sygnał do zorganizowania protestu - powiedziała przewodnicząca "S" w placówce w Dąbrowie Elżbieta Żuchowicz. Dodała, że decyzje dotyczące rozpoczęcia akcji strajkowej jeszcze nie zapadły.

 

W głosowaniu uczestniczyło ponad 60 proc. personelu placówki.

 

Referendum strajkowe przeprowadzone zostało w dniach 30 maja - 2 czerwca. Ostateczny protokół z wynikami głosowania został sporządzony 6 czerwca i przekazany pracodawcy.

 

Chcą 300 zł podwyżki

 

Spór zbiorowy trwa w szpitalu od lutego. Biorą w nim udział wszystkie związki zawodowe funkcjonujące w placówce. Domagają się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 300 zł brutto dla wszystkich pracowników. Zdaniem związkowców problemem są bardzo niskie płace części pracowników, np. sekretarek medycznych oraz rozbieżności w wynagrodzeniach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

 

Związkowcy zarzucają też pracodawcy błędy w zarządzaniu. W ich ocenie ze względu na złą organizację pracy i niskie płace z pracy w szpitalu rezygnują specjaliści. W lutym i marcu z powodu braku lekarzy internistów w szpitalu przez 1,5 miesiąca nie działał oddział internistyczny, placówka straciła z tego powodu część dochodów z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Elżbieta Żuchowicz podkreśla, że od momentu rozpoczęcia sporu ani razu nie doszło do zbliżenia stanowisk organizacji związkowych i pracodawcy. 22 marca w placówce przeprowadzony został dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

 

Kasa szpitala pusta

 

Pełniący obowiązki dyrektora Zbigniew Grzywnowicz nie zgadza się z zarzutami i wyjaśnia, że na podwyżki szpitala nie stać. Dyrektor argumentuje, że podwyżki byłyby możliwe w razie zwiększenia przychodów szpitala. Zwraca uwagę, że placówka, która zainwestowała w rozbudowę i stworzenie ośrodka onkologicznego, od blisko dwóch lat leczy pacjentów chorych na nowotwory bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, co poważnie obciąża jej budżet.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie