Rząd zapowiada start programu "Mieszkanie+" na warszawskiej Woli. Dzielnica nic nie wie

Polska
Rząd zapowiada start programu "Mieszkanie+" na warszawskiej Woli. Dzielnica nic nie wie
Polsat News

- Mieszkańcy są zaniepokojeni, a PKP, właściciel terenu, nie ma precyzyjnej wiedzy na ten temat - powiedział polsatnews.pl burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. We wtorek doszło do spotkania burmistrza, mieszkańców dzielnicy oraz przedstawicieli PKP w sprawie przyszłości inwestycyjnej Odolan. To tam mają powstać pierwsze mieszkania z rządowego programu "Mieszkanie+".

Kolejarze mają wnieść grunt do państwowego funduszu, który w zamian za coroczny zysk ma budować nowe, tanie mieszkania pod wynajem w ramach programu "Mieszkanie+".

 

Strzałkowski przyznał, że PKP nie zadeklarowało ostatecznie, iż grunt na Odolanach zostannie przekazany państwu. 

 

- Chcieliśmy uzyskać wiedzę, jakie są plany PKP. Jedyne, co było powtarzane to, że jest to program rządowy - poinformował burmistrz warszawskiej Woli. Przyznał także, że przedstawiciele PKP byli "zaskoczeni".

 

 

Spadek wartości inwestycji i likwidacja zieleni

 

Jak przekazał Strzałkowski, mieszkańcy dzielnicy są bardzo zaniepokojeni.

 

- W tym rejonie wzięli kredyty na mieszkania, których spłata zajmie kilkadziesiąt lat. Teraz słyszą, że obok powstaną mieszkania o niskim standardzie, bez garaży. W związku z tym obawiają się, że wartość ich lokali zacznie drastycznie spadać - przekazał burmistrz.

 

 

Ponadto mieszkańcy obawiają się, że budowa nowych mieszkań będzie wiązała się z likwidacją hektarów terenów zielonych.

 

Bez infrastruktury towarzyszącej

 

Burmistrz wyraził również niepokój w związku z tym, że budynki staną "w polu". - Nie dostaliśmy deklaracji PKP na temat tego, czy te mieszkania pod wynajem będą miały infrastrukturę towarzyszącą - powiedział. Dodał, że istnieje ryzyko, że Odolany będą drugim Miasteczkiem Wilanów, gdzie najpierw postawiono domy, a dopiero po kilku latach powstały ulice.

 

- Tej wielkości inwestycja musi być poparta konsultacjami społecznymi. Inaczej może dojść do protestów - powiedział Strzałkowski. Zadeklarował, że dzielnica chętnie pomoże w tych konsultacjach.

  

Kolejny program rządowy

 

Rządowy program "Mieszkanie+" przedstawiony w piątek przez premier Beatę Szydło oraz kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zakłada wsparcie budownictwa społecznego, wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe oraz budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

 

Zgodnie z założeniami projektu najpierw ma powstać Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa, a te zostaną wykorzystane pod zabudowę mieszkaniową.

 

polsatnews.pl

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie