Pielęgniarki i położne apelują do Beaty Szydło

Polska
Pielęgniarki i położne apelują do Beaty Szydło
Polsat News

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wystosowała apel do Beaty Szydło. Przypomniano, że premier wielokrotnie "deklarowała, że poprawa sytuacji polskich pielęgniarek i położnych będzie priorytetem rządu". Od dwóch tygodni trwa protest pielęgniarek z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, we wtorek strajk zapowiedzieli niemal wszyscy pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.

W apelu pielęgniarki i położne przypomniały premier Beacie Szydło, że wcześniej "dawała wyraz swojemu oburzeniu, że poprzednicy dopuścili się w tej kwestii tak wielkich zaniedbań".


Zwróciły uwagę, że pielęgniarek ubywa i ich liczba niebawem spadnie poniżej 4 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców, gdy średnia europejska jest dwukrotnie wyższa. Z ok. 5 tys. absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych znaczna część nie podejmuje pracy w swoim zawodzie lub podejmuje ją w innym kraju. W apelu zauważono, że o absolwentki pielęgniarstwa "zabiegają szpitale w całej Europie, oferując im godne wynagrodzenie za pracę w bezpiecznych warunkach".

 

Pilne zwołanie posiedzenia Rady Ministrów RP


Jako główny powód rezygnacji pielęgniarek z zawodu lub ucieczki za granicę podano coraz cięższą pracę, co wpływa również na bezpieczeństwo pacjentów, oraz niskie płace (średnia płaca brutto pielęgniarki wg GUS to 3400 zł).

 

Pielęgniarki chcą, by premier Beata Szydłoi w trybie pilnym zwołała posiedzenie Rady Ministrów RP, na którym podjęto by decyzje, "które zatrzymają w zawodzie pielęgniarki i położne pracujące w Polsce oraz skłonią do powrotu pracujące poza jej granicami".

 


Poniżej pełna treść apelu wystosowanego przez NRPiP do premier Beaty Szydło:

"Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych apeluje o jak najszybsze podjęcie przez Rząd RP działań zmierzających do poprawy warunków wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Pani Premier! Niejednokrotnie deklarowała Pani, że poprawa sytuacji polskich pielęgniarek i położnych będzie priorytetem Rządu RP i dawała wyraz swojemu oburzeniu, że Pani poprzednicy dopuścili się w tej kwestii tak wielkich zaniedbań.


Sytuacja jest dramatyczna, a dalsze zwlekanie gwałtownie ją pogarsza. Już teraz mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców. Jeśli nic się nie zmieni, niebawem spadnie on poniżej 4 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców, gdy średnia europejska jest dwukrotnie wyższa. Co roku znacząca część z ok. 5 tys. absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych  nie podejmuje pracy w swoim zawodzie lub podejmuje ją w innym kraju. Mamy doskonały system kształcenia, o nasze absolwentki zabiegają szpitale w całej Europie, oferując im godne wynagrodzenie za pracę w bezpiecznych warunkach. Dlaczego Polskę stać na kształcenie kadr, a nie stać na zatrzymanie ich w kraju? Czy gdyby polski przemysł eksportował swoje wysokiej jakości produkty za darmo, rząd także by utrzymywał, że to sprawa dyrektorów fabryk?


Polskie pielęgniarki i położne chcą pracować w kraju, tu opiekować się pacjentami, tu podnosić swoje kwalifikacje i tu zakładać rodziny oraz wychowywać dzieci. Mają do tego prawo, jednak sytuacja ekonomiczna niejednokrotnie zmusza je wyjazdu z Polski. Te, które mimo wszystko zostają, pracują coraz ciężej. I coraz głośniej mówią, że w obecnej sytuacji zagrożone jest nie tylko ich zdrowie (są przemęczone pracą po 300 godzin miesięcznie, często w więcej niż jednym miejscu) i byt ekonomiczny (średnia płaca brutto pielęgniarki wg GUS to 3.400 zł), ale także bezpieczeństwo pacjentów, którymi opiekuje się za mało pielęgniarek.


Dłuższe zwlekanie z podjęciem niezbędnych decyzji grozi odejściem od łóżek pacjentów większości pielęgniarek i położnych. Nie z powodu strajków, ale przede wszystkim  demografii - na emerytury przejdzie niebawem jedna trzecia zatrudnionych, pozostałe zmienią zawód lub wyjadą, bo nie podołają nadmiarowi obowiązków. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych deklaruje daleko idącą pomoc we wskazywaniu rozwiązań zabezpieczających społeczeństwo polskie w świadczenia pielęgniarskie i położnicze.


Pani Premier! Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oczekuje, że świadoma tych zagrożeń zwoła Pani w trybie pilnym posiedzenie Rady Ministrów RP, na którym zostaną podjęte decyzje, które zatrzymają w zawodzie pielęgniarki i położne pracujące w Polsce oraz skłonią do powrotu pracujące poza jej granicami".

 

polsatnews.pl

grz/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie