Niemcy: Bundestag nie przyjmie uchwały o Polsce. CSU chciała włączyć odniesienie do wypędzonych

Świat
Niemcy: Bundestag nie przyjmie uchwały o Polsce. CSU chciała włączyć odniesienie do wypędzonych
Flickr/Raoni/CC BY 2.0

Bundestag nie przyjmie z powodu sporu o tekst planowanej na najbliższy piątek uchwały z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - poinformował we wtorek deputowany SPD Dietmar Nietan. Bawarska CSU próbowała włączyć do tekstu, wbrew innym partiom, odniesienie do Karty niemieckich wypędzonych ze stron ojczystych.

Przedstawiciele partii Zieloni nie zgodzili się na poparcie uchwały zawierającej taki zapis. - W tej sytuacji SPD postanowiło zdjąć ten punkt z porządku obrad - powiedział Nietan.

 

Jak podkreślił, SPD i Zieloni nie godzą się na przyjęcie przez parlament uchwały, która "mogłaby być negatywnie odebrana w Polsce".

 

Oznacza to, że uchwała "Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca - 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" nie zostanie przyjęta wbrew wcześniejszym planom przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy (16-17 czerwca) ani przed konsultacjami międzyrządowymi 22 czerwca. Najwcześniejszy możliwy termin wypada 23 czerwca - poinformował Nietan.

 

Uchwały Bundestagu z okazji kolejnych okrągłych rocznic Traktatu, przyjmowane wspólnie przez koalicję rządową i opozycję, mają długą tradycję - parlament uchwalał je m.in. pięć i dziesięć lat temu.

 

"Karta Wypędzonych" akt założycielski ziomkostw

 

Karta jest kontrowersyjnym dokumentem uchwalonym 5 sierpnia 1950 roku w Stuttgarcie, uważanym przez ziomkostwa za rodzaj aktu założycielskiego. Niemcy wysiedleni po wojnie z Europy Środkowej i Wschodniej wyrzekli się w tym dokumencie zemsty i odwetu oraz zobowiązali się do budowy zjednoczonej Europy. Krytycy twierdzą, że Karta pozbawiona jest kontekstu historycznego, a rezygnacja z zemsty pięć lat po niemieckich zbrodniach jest co najmniej nie na miejscu.

 

Pięć lat temu 68 historyków z Niemiec i kilku innych krajów europejskich skrytykowało w publicznym liście Kartę. Ich zdaniem niemieccy wypędzeni zaliczyli się sami do "najbardziej doświadczonych cierpieniem tych czasów".

 

Bez słowa "pojednanie"

 

Słowo "pojednanie" nie pojawia się w "Karcie niemieckich wypędzonych z ojczyzny". Zamiast tego, w sposób całkowicie niedopuszczalny, rezygnują oni w tym dokumencie z "zemsty i odwetu", tak jak gdyby można było mieć do zemsty prawo. A za proklamowanym "prawem do ojczyzny" stało w 1950 r. nadal żądanie terytorialnej rewizji powojennych granic - pisali w 2011 r. naukowcy.

 

W ich ocenie dla Polaków, Czechów, Słowaków, byłych obywateli ZSRR, ocalałych z Holokaustu oraz członków innych narodów, którzy zostali napadnięci, byli wypędzani i mordowani, Karta nie stanowi dokumentu pojednania.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie