Dokładnie 13 lat temu Polacy opowiedzieli się za wejściem do UE

Polska
Dokładnie 13 lat temu Polacy opowiedzieli się za wejściem do UE
Flickr.com/MPD01605

Aż 77,5 proc. Polaków, opowiedziało się 7 czerwca 2003 roku za przystąpieniem do Unii Europejskiej. 23 lipca Traktat Akcesyjny ratyfikował prezydent Aleksander Kwaśniewski, co było równoznaczne z ostatecznym przyjęciem tego dokumentu przez nasz kraj.

W czasie referendum Polacy odpowiadali na następujące pytanie: "Czy wyraża Pani/ Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?"

 

Wynik głosowania był wiążący, gdyż wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania obywateli. Według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej, do urn poszło niemal 59 procent uprawnionych do głosowania. Koszt referendum wyniósł ponad 82 miliony złotych.

 

W niektórych województwach na "tak" było prawie 90 proc.

 

Głosowanie było zwycięstwem partii proeuropejskich, w tym rządzącej wówczas lewicy, czyli SLD i UP. Integrację poparły także : Unia Wolności, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Zieloni 2004. Przeciwnikami były: Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej i Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Największe poparcie dla integracji (prawie 90 proc. oddanych głosów ważnych) zanotowano w gminach w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, śląskim, dolnośląskim oraz w dużych miastach Polski zachodniej i centralnej. Procentowo najwięcej głosów za integracją było w gminie Gozdnica (91 proc.) w powiecie żagańskim. Największą liczbę głosów za oddano w Warszawie (ponad 781 tysięcy czyli 84 proc.).

 

Przeciwny był wschód Polski

 

Najmniejsze poparcie dla członkostwa w UE było w województwach podlaskim i lubelskim. Najwięcej głosów na "nie" padło w gminie Godziszów (woj. lubelskie), gdzie przeciwko integracji z Unią Europejską zagłosowało 88 proc. wyborców.

 

1 maja następnego - 2004 roku - Polska, wraz z dziewiątką innych państw - Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami - weszła do Unii Europejskiej.

 

polsatnews.pl

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze