Postępowanie ws. nieopublikowania wyroku TK. Jest zażalenie na decyzję prokuratury

Polska
Postępowanie ws. nieopublikowania wyroku TK. Jest zażalenie na decyzję prokuratury
Polsat News

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wniosła zażalenie na postanowienie prokuratora delegowanego do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, w którym odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Zarzuca prokuraturze naruszenie przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym zasad swobodnej oceny dowodów oraz obiektywizmu.

Prokuratura uznała, że działanie premier Beaty Szydło nie spełniało znamion przestępstwa niedopełnienia obowiązków, a brak publikacji wyroku nie spowodował szkody w interesie publicznym lub prywatnym.

 

Helsińska fundacja protestuje


Nie zgadzają się z tym działacze HFPC, którzy uważają, że odmowa publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego doprowadziła do powstania szkody o charakterze ustrojowym, politycznym, ekonomicznym, a także wizerunkowym.


- Bezpośrednim rezultatem takiego zachowania organów władzy jest znaczne ryzyko powstania dualizmu prawnego, w którym jedne organy będą stosować się do orzeczeń TK, a inne mogą ich nie uznawać. Wpływa to wprost na bezpieczeństwo prawne jednostki - stwierdził Marcin Wolny, jeden z autorów zażalenia.


HFPC wskazuje także na znaczne ryzyko wzrostu kosztów obsługi długu publicznego, o czym mają świadczyć ostatnie działania agencji ratingowych.


"Prokuratura sama potwierdza szkodę"


Wolny zauważył także, że powstanie szkody w interesie publicznym potwierdzają działania samej prokuratury "związane ze »wstrzymaniem« publikacji jednego z grudniowych orzeczeń TK". - W postanowieniu kończącym to postępowanie uznała ona, że sama zwłoka w publikowaniu orzeczenia prowadzi do powstania szkody w interesie publicznym.  Tym bardziej musi do niej prowadzić także odmowa publikacji wyroku - dodał.


- Trudno uznać wyrok TK za nieistniejący czy niezdatny do publikacji, skoro nie jest on obarczony żadnymi wadami, które mogłyby prowadzić do takich wniosków - wyjaśnił z kolei Marcin Szwed, prawnik HFPC.


Nieadekwatny tryb badania sprawy


Zdaniem HFPC prokuratura zastosowała także nieadekwatny tryb badania sprawy. - Ustalenie wszystkich faktów w tej sprawie wymagało wszczęcia postępowania przygotowawczego i co najmniej przesłuchania Prezes Rady Ministrów - poinformował Wolny.


Według Fundacji, tylko wtedy można byłoby ocenić, czy postanowienie prokuratora było prawidłowe. W innym wypadku ustalenia organów ściągania muszą być uznane za przedwczesne.

 

polsatnews.pl

prz/hlk/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie