Pod Faludżą odkryto zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób

Świat
Pod Faludżą odkryto zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób
Associated Press

Irackie siły bezpieczeństwa odkryły zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób w pobliżu kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Faludża w środkowym Iraku - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa. W grobie znajdują się ciała żołnierzy, policjantów i cywilów, zabitych przez dżihadystów.

Grób odkryto w niedzielę podczas poszukiwania min i materiałów wybuchowych pozostawionych przez bojowników IS w rejonie miejscowości Saklawija, który był przez nich kontrolowany od stycznia 2014 roku. Saklawija leży 5 km na północ od Faludży. W sobotę armia iracka w toku ofensywy zmierzającej do odbicia Faludży zajęła te tereny.

 

Według przedstawiciela policji większość ofiar zginęła od strzału w głowę.

 

Oblężenie bastionu Państwa Islamskiego

 

Ofensywa na Faludżę rozpoczęła się 23 maja i ma na celu odcięcie znajdujących się w mieście sił IS od dostaw amunicji i zaopatrzenia z północy. Postęp irackich sił jest spowolniany przez opór ze strony dżihadystów i obecność ok. 50 tys. cywilów, którym IS nie pozwala uciec z miasta.

 

W niedzielę sojusz prorządowych sił szyickich ogłosił, że praktycznie zamknął pierścień oblężenia wokół Faludży.

 

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku, nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie