BBC ostrzega: angielscy kibice przebrani za "krzyżowców" mogą urazić muzułmanów

Sport
BBC ostrzega: angielscy kibice przebrani za "krzyżowców" mogą urazić muzułmanów
mirror.co.uk

Kibice z Anglii wywalczyli możliwość noszenia strojów krzyżowców w trakcie Euro2016 we Francji. W związku z tym na oficjalnej stronie brytyjskiej stacji BBC pojawił się publicystyczny artykuł, którego autor apeluje, by zanim ktokolwiek zacznie utożsamiać się z uczestnikami średniowiecznych wypraw krzyżowych, zastanowił się nad uczuciami, jakie może to wywołać wśród muzułmanów, żydów, czy ateistów.

Autor tekstu "Czy jest błędem przebieranie się za krzyżowca podczas piłkarskich meczów reprezentacji Anglii" zastanawia się, czy taki ubiór (biała tunika z czerwonym krzyżem na piersiach) jest stosowny, gdyż krzyżowcy byli sprawcami wielu brutalnych wypraw. Krzyżowcy byli uczestnikami krucjat prowadzonych od XI do XIII wieku w celu odbicia, a następnie obrony miejsc związanych z religią chrześcijańską w Palestynie.

 

Rzecznik BBC stwierdził, że nie jest zaskoczony tematem publikacji, gdyż "dziennikarze w tej firmie są upoważnieni do zadawania pytań, które mogą prowadzić do podjęcia debaty w temacie, który może zainteresować opinię publiczną".

 

"Przebierańcy" kontra "Dotychczas nikt nie był urażony"

 

Rada Caabu (Organizacja na rzecz porozumienia arabsko-brytyjskiego) uważa, że takie kostiumy mogą być źle odebrane.


W wypowiedzi dla gazety "The Times" dyrektor Rady Chris Doyle powiedział: "Mamy nadzieję, że muzułmanie nie będą urażeni, aczkolwiek mogą znaleźć się tacy których może to dotknąć". "Może się okazać, że takich przebierańców mogą wziąć na cel ekstremiści" - dodał.

 

- Nie zdarzyło się, aby jakikolwiek kraj poczuł się urażony takimi przebraniami i teraz też tak być nie powinno - uważa natomiast założyciel angielskiego ugrupowania kibicowskiego "LondonEnglandfans".

 

Symbole narodowe

 

Swoje stroje lub stałe symbole mają też fani innych reprezentacji. Np. Irlandczycy noszą wizerunek koniczyny, Australijczycy wykorzystują podobiznę kangurów, a Holendrzy od stóp do głów ubierają się na pomarańczowo. 

 

Symbolika ta ma ich wyróżniać, a także identyfikować wśród innych kibiców.

 

polsatnews.pl, bbc.com, metro.co.uk, mirror.co.uk

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie