Strzelanina islamistów w Kazachstanie: 9 zabitych, 6 rannych

Świat
Strzelanina islamistów w Kazachstanie: 9 zabitych, 6 rannych
ppp

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 6 zostało rannych w niedzielę w ataku islamskich radykałów w mieście Aktobe w Kazachstanie, około 100 km od granicy z Rosją. Napastnicy to prawdopodobnie zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego.

MSW Kazachstanu poinformowało, że napastnicy zaatakowali dwa sklepy z bronią i jednostkę wojskową. Zabici, to pracownik jednego ze sklepów, oficer armii kazachskiej i cywilny pracownik komisariatu policji.

 

Policja zdołała otoczyć atakujących, których celem prawdopodobnie było zdobycie broni. Części z nich udało się jednak zbiec.

 

 

Rzecznik kazachskiego MSW Ałmas Sadubajew przekazał, że napastnikami byli najpewniej "zwolennicy radykalnych, nietradycyjnych ruchów religijnych". Tak zazwyczaj określa się oficjalnie w Kazachstanie islamskich bojowników.

 

W liczącym 275 tys. mieszkańców Aktobe (d. Aktiubińsku) wstrzymano komunikację miejską i zamknięto niektóre lokale publiczne.

 

 

W 2011 roku w mieście tym doszło do zamachu terrorystycznego: zamachowiec-samobójca zdetonował bombę w gmachu służb bezpieczeństwa.

 

W Kazachstanie, gdzie wyznawcy islamu stanowią większość, często dochodzi do aresztowań religijnych ekstremistów. Większość z nich, to osoby, które chcą się przedostać do Syrii bądź Iraku. Do bezpośrednich starć z dżihadystami dochodzi tam rzadko.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie