Schetyna: to będzie program "Polski po PiS"

Polska
Schetyna: to będzie program "Polski po PiS"
PAP/Aleksander Koźmiński

W połowie czerwca PO zainauguruje cykl 16 debat regionalnych będących formą konsultacji wewnątrzpartyjnych przy tworzeniu nowego programu Platformy. Na 20 czerwca w Warszawie zaplanowano dużą konferencję na temat samorządu z udziałem m.in. prezydentów miast i ekspertów. - Chcemy rozmawiać o kształcie Polski, kiedy już odsuniemy PiS od władzy - powiedział szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

Równolegle w Platformie pracuje rada programowa pod kierownictwem b. wicepremiera i szefa MON Tomasza Siemoniaka, która ma przygotować nowy program PO. - Są już pierwsze efekty tych prac, zręby tez do programu. Zaczynają się też debaty programowe w regionach - tam także będą dyskutowane poszczególne elementy programu w różnych dziedzinach - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

 

Pierwsza regionalna debata, poświęcona cyfryzacji, zaplanowana jest na 18 lub 19 czerwca w Rzeszowie; kolejne odbędą się 25 czerwca w Toruniu i Bydgoszczy (infrastruktura) i 27 czerwca w Gdańsku (gospodarka morska).

 

"O pomysłach PiS na centralizację państwa"

 

Obok debat regionalnych Platforma organizuje 20 czerwca w Sejmie dużą konferencję poświęconą roli samorządu w państwie - obecnie i w przyszłości. - Będziemy rozmawiać o zadaniach samorządu, także w kontekście działań PiS i jego pomysłów na centralizację państwa - zapowiedział Neumann. Według niego, wnioski z tej dyskusji zostaną ujęte w programie samorządowym PO.

 

Sekretarz generalny Platformy Stanisław Gawłowski podkreśla, że PO to ugrupowanie, które ma swoje korzenie w samorządzie.

 

- Wielu członków Platformy to ludzie, którzy albo w przeszłości działali w samorządzie, albo są w nim do dzisiaj. Zawsze też staraliśmy się być formacją, która wspiera samorząd terytorialny jako ten obszar aktywności publicznej, który niewątpliwie przyczynił się do sukcesu polskich zmian i jest pozytywnie postrzegany przez Polaków - zaznaczył polityk.

 

Zaproszenia na debatę zostaną wystosowane do samorządowców Platformy - prezydentów, burmistrzów miast, marszałków województw, radnych, także do przedstawicieli ruchów miejskich, ekspertów, jak np. były prezes TK i jeden z twórców polskiego samorządu Jerzy Stępień.

 

Konflikt Dutkiewicz-Schetyna

 

Obecni mają być m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Łodzi - Hanna Zdanowska, Poznania - Jacek Jaśkiewicz, a także włodarze miast współpracujący z Platformą. Politycy PO nie widzą tu jednak miejsca dla prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który w ostatnich wyborach samorządowych startował z poparciem Platformy, ale obecnie pozostaje w konflikcie z lokalnym środowiskiem skupionym wokół szefa PO Grzegorza Schetyny.

 

- Rafał Dutkiewicz jest dziś w projekcie, który jest konkurencyjny do Platformy i który raczej Platformę traktuje jako przeciwnika - ocenił Neumann.

 

Program "Polska obywatelska 2.0"

 

Zgodnie z zapowiedziami Grzegorza Schetyny, we wrześniu odbędzie się konwencja, która przyjmie nowy program zatytułowany "Polska obywatelska 2.0". - To będzie program "Polski po PiS", da odpowiedź na pytanie jaką Polskę będziemy chcieli budować, kiedy już odsuniemy PiS od władzy - powiedział szef klubu PO.

 

Zastrzegł jednak, że za wcześnie, by mówić o szczegółach nowej oferty. - Dziś trudno jest przedstawić ostateczne rozstrzygnięcia, bo one mają się wykuć w debacie. Ja osobiście jestem zwolennikiem chadeckiej partii, która ma wolnorynkowy rys gospodarczy i naukę społeczną w tej części socjalnej - bez socjalizowania, ale też bez pozostawiania tych najsłabszych grup samym sobie - zaznaczył Neumann.

 

Platforma rozszerzy "500 plus"

 

Jednym z elementów nowej oferty programowej ma być postulat rozszerzenia rządowego "Programu 500 plus" na wszystkie dzieci (obecnie jest to na każde drugie i kolejne dziecko; a na pierwsze tylko w rodzinach, których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych; w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł).

 

- Uważam, że 500 złotych na dziecko zostanie, bo tego już nikt nie wycofa, to będzie element programu społecznego każdej poważnej partii. Chodzi teraz o to, żeby tak to opisać, żeby było kompatybilne z resztą działań, żeby nie było tylko "bonusem wyborczym" PiS, ale też znalazło się w szerszym pakiecie działań prorodzinnych, czy to na rynku pracy, w szkole, opiece zdrowotnej, czy społecznej - powiedział szef klubu PO.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie