Najlepsza polska powieść kryminalna. Jakub Szamałek uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru

Kultura
Najlepsza polska powieść kryminalna. Jakub Szamałek uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru
jakubszamalek.pl

Autor powieści „Czytanie z kości” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2015 roku. Wyróżnienie wręczono we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Nagrodę w wysokości 25 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: "Wampir” Wojciecha Chmielarza, "Piąty Beatles" Mariusza Czubaja, "Zbrodnia w szkarłacie” Katarzyny Kwiatkowskiej, "Kasacja” Remigiusza Mroza i "Zaginięcie” tego samego autora, oraz "Gwiazdozbiór” Marty Zaborowskiej.

 

"Czytanie z kości” to powieść, której fabuła osadzona jest w starożytności oraz w czasach współczesnych. Autor snuje opowieść o dwóch śledztwach dotyczących zbrodni, które się ze sobą łączą, pomimo że dzieli je ponad 2,5 tys. lat.

 

Według jury nagrodę przyznano Jakubowi Szmałkowi "nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu "Czytania z kości”, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję".

 

Jakub Szamałek to urodzony w 1986 w Warszawie pisarz i scenarzysta studia CD Projekt RED . Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Za swoją debiutancką książkę, "Kiedy Atena odwraca wzrok”, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za rok 2011.


Inne "kryminalne" nagrody

 

Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku, w tym roku zostali wyróżnieni: amerykańska pisarka Tess Gerritsen, francuski pisarz i scenarzysta Pierre Lemaitre oraz brytyjski autor bestselerów kryminalnych Peter Robinson.

 

Przyznano również Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Jej laureatem został Remigiusz Mroz, autor powieści "Pochłaniacz".

 

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej, lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 roku, jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

 

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który potrwa we Wrocławiu do niedzieli, odbywają się spotkania z autorami, warsztaty literackie, wykłady i panele dyskusyjne.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie