Austria: UE powinna zamknąć uchodźców na wyspach

Świat
Austria: UE powinna zamknąć uchodźców na wyspach
Flickr.com/Bundesministerium für Europe

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Austrii Sebastiana Kurza, Unia Europejska powinna iść drogą modelu australijskiego i zamykać uchodźców na wyspach bez dostępu do stałego lądu kontynentu europejskiego. O propozycjach szefa austriackiej dyplomacji poinformował w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na stronie internetowej.

Ratunek przed utonięciem na morzu nie może być "przepustką do Europy Środkowej" - powiedział Kurz. Obecna polityka migracyjna Unii Europejskiej powoduje, że ludzie "ryzykują życiem i tysiącami się topią" - zaznaczył minister.

 

- Ten, kto zostanie przechwycony na morzu lub uratowany z katastrofy morskiej, powinien zostać skierowany na wyspę w rodzaju Lesbos i tam przetrzymywany do czasu rozpatrzenie jego wniosku - wyjaśnił.

 

Nieaktualne przepisy prawa?

 

Kurz wezwał UE do jednoznacznej deklaracji, że imigranci, którzy usiłują przedostać się nielegalnie do Europy, tracą prawo do azylu w Europie.

 

Szef MSZ Austrii wyraził wątpliwość, czy zapisy Genewskiej Konwencji w sprawie Uchodźców, które "pochodzą z zupełnie innych czasów, odpowiadają jeszcze obecnym wyzwaniom".

 

Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 r. jest kluczowym dokumentem prawnym w dziedzinie ochrony uchodźców. Dokument wyraźnie zabrania zawracania uchodźców do kraju, z którym wiążą się ich obawy dotyczące prześladowań.

 

"FAZ" informuje, że wypowiedzi Kurza pochodzą z wywiadu dla austriackiego dziennika "Die Presse".

 

 

pressetv, polsatnews.pl, PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze