Woda w Sekwanie w Paryżu nieznacznie opadła

Świat
Woda w Sekwanie w Paryżu nieznacznie opadła
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Poziom wody w Sekwanie w Paryżu lekko obniżył się w sobotę nad ranem z 6 metrów 10 centymetrów do 6 metrów 7 centymetrów, po raz pierwszy od tygodnia - poinformowały francuskie służby przeciwpowodziowe.

Jeszcze o godzinie 2 w nocy poziom wody podniósł się do poziomu 6 metrów 10 centymetrów, po czym powrócił do poziomu z piątku z godziny 20.

 

Minister ochrony środowiska Segolene Royal szacowała w piątek, że "prawdopodobnie woda w Sekwanie ustabilizuje się w nocy na poziomie między 6 metrów 10 centymetrów a 6 metrów 40 centymetrów". Według resortu w najgorszym wypadku rzeka miała osiągnąć poziom 6,5 metra.

 

Podczas powodzi w 1982 roku woda w Sekwanie w Paryżu podniosła się do 6 metrów 18 centymetrów, a swój historyczny rekord 8 metrów 62 centymetry odnotowała podczas wielkiej powodzi w 1910 roku.

 

Francuscy synoptycy przewidują, że deszcze utrzymają się jeszcze przez ten weekend.

 

Zamknięte muzea, zakaz żeglugi

 

W związku z powodzią w czwartek zamknięto Luwr, najchętniej odwiedzane przez turystów muzeum na świecie, i podjęto prewencyjną ewakuację dzieł przechowywanych na niższych kondygnacjach. Po drugiej stronie Sekwany zwiedzających przestało przyjmować także Musee d'Orsay.

 

Od wtorku obowiązuje zakaz żeglugi po rzece, po której na co dzień kursują łodzie turystyczne i barki transportujące towary.

Alarm powodziowy ogłoszono w Paryżu w środę, gdy Sekwana miejscami wystąpiła z brzegów i zalała niektóre wiodące wzdłuż niej bulwary i ulice. Wciąż zawieszony jest ruch regionalnych pociągów wzdłuż rzeki.

 

Łącznie alarm powodziowy obowiązuje w 13 departamentach w regionie Ile-de-France i w środkowej Francji. Służby meteorologiczne podały, że miniony miesiąc był we Francji rekordowym majem pod względem ilości opadów, od kiedy 150 lat temu zaczęto prowadzić statystyki. Opady były trzykrotnie wyższe od przeciętnych.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie