Węgry: więcej osób ufa UE niż własnemu rządowi i partiom

Świat
Węgry: więcej osób ufa UE niż własnemu rządowi i partiom
Flickr.com/Dawid Cedler

"Więcej Węgrów ufa Unii Europejskiej niż swojemu rządowi, parlamentowi czy partiom; większość opowiada się też za dalszym członkostwem w UE" - wynika z opracowania węgierskiego ośrodka Policy Solutions, o którym informuje w sobotę dziennik "Nepszabadsag".

Choć zaufanie Węgrów do UE spadło w latach 2010-2015 o 6 pkt proc., to jego ubiegłoroczny poziom (41 proc.) i tak był wyższy od zaufania do węgierskiego rządu (33 proc.), parlamentu (30 proc.) i partii politycznych (16 proc.) - wynika z opracowania opartego na danych Eurobarometru oraz węgierskich ośrodków badania opinii publicznej Median i Publicus Intezet.

 

W odpowiedzi na pytanie o ogólną ocenę Unii, najwięcej Węgrów (40 proc.) zadeklarowało w badaniu Eurobarometru, że jest ona neutralna, 39 proc., że bardzo (5 proc.) lub raczej (34 proc.) pozytywna, a 20 proc. że bardzo (5 proc.) lub raczej (15 proc.) negatywna. Nieco więcej osób uważa przy tym, że UE zmierza w złym kierunku (38 proc.) niż że w dobrym (25 proc.).

 

Skrajne opinie rzadkością

 

Generalnie jednak więcej Węgrów patrzy na przyszłość UE bardzo (5 proc.) lub raczej optymistycznie (45 proc.) niż bardzo (11 proc.) lub raczej pesymistycznie (36 proc.).

 

- Skrajny entuzjazm i odrzucenie wobec Unii Europejskiej są bardzo rzadkie, a węgierskie społeczeństwo odnosi się do niej raczej pozytywnie lub neutralnie - podkreślił w "Nepszabadsag" dyrektor badawczy Policy Solutions Andras Biro-Nagy.

 

Dwukrotnie więcej Węgrów za pozostaniem w UE

 

Z badań wynika, że Węgrzy chcą, by ich kraj pozostał w UE. We wrześniu 2015 r. 74 proc. Węgrów zadeklarowało w sondażu ośrodka Median, że są zwolennikami członkostwa w Unii - przy czym "raczej" poparło je około połowy ankietowanych, a "w pełni" - około 25 proc.

 

W badaniu z 2015 r. Publicus Intezet zapytał Węgrów, jak zagłosowaliby w referendum w sprawie członkostwa w Unii, gdyby wtedy się odbyło. 57 proc. wskazało, że poparliby członkostwo w UE, zaś 27 proc. zadeklarowało swój sprzeciw.

 

UE to "wolność podejmowania pracy"

 

Podczas gdy w całej UE większość ankietowanych uważa za największą korzyść wynikającą z istnienia UE pokój (56 proc.), Węgrzy na pierwszym miejscu wymieniają wspólny rynek (54 proc.). Pokój wskazało 39 proc. respondentów Eurobarometru, a trzecie miejsce zajęły pogramy wymiany studentów (32 proc.).

 

Pytani, z czym kojarzy im się UE, Węgrzy wymieniają w pierwszej kolejności wolność podejmowania pracy, uczenia się i podróżowania w Unii (41 proc.). Drugie miejsce zajmuje nieodpowiednia ochrona granic zewnętrznych (21 proc.), a trzecie - wielobarwność kulturowa (20 proc.).

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze