Dodatkowe miliony złotych na zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży

Polska
Dodatkowe miliony złotych na zabezpieczenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży
PAP/Tomasz Gzell

Po zamachach terrorystycznych w Belgii MON zdecydowało się na pozyskanie dodatkowych urządzeń do monitorowania, by wzmocnić bezpieczeństwo szczytu NATO, a także Światowych Dni Młodzieży; jest to wydatek rzędu kilkunastu milionów zł - poinformował wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

- Bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa szczytu, mimo że nie wszystkie kwestie z tym związane podlegają bezpośrednio pod MON - podkreślił Tomasz Szatkowski. W zabezpieczenie szczytu zaangażowane są m.in. Żandarmeria Wojskowa, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

- Sprowadzamy nowe środki, także z zagranicy, systemy należące do światowej czołówki po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo szczytowi NATO, ale też myślimy, żeby wspomóc organizację Światowych Dni Młodzieży - poinformował wiceminister. Ze względów bezpieczeństwa nie chciał mówić o szczegółach, dopytywany powiedział jedynie, że chodzi o urządzenia służące do monitorowania i zwiększenia ”świadomości sytuacyjnej”.

 

Wiceminister Szatkowski przyznał, że impulsem do dodatkowych inwestycji w zabezpieczenie szczytu NATO były marcowe zamachy terrorystyczne w Belgii, w których zginęły 32 osoby. - Pewnie trochę więcej pieniędzy wydamy w związku z tym, że chcemy, żeby było bezpieczniej. To są pieniądze rzędu kilkunastu milionów złotych - powiedział.

 

Stan przygotowań przed szczytem NATO

 

Zdaniem wiceministra stan przygotowań na niecałe 40 dni przed szczytem jest bardzo dobry. - Co prawda zaczęliśmy z punktu, w którym byliśmy mocno zapóźnieni. Na szczęście mamy energicznych ludzi, którzy wykonali masę pracy - powiedział.

 

- Od przedstawicieli kwatery głównej NATO słyszymy, że organizacyjnie jesteśmy dalej, niż byli Brytyjczycy w analogicznym czasie przed szczytem w Walii w 2014 roku - dodał wiceszef MON.

 

NATO wciąż nie ogłosiło programu wydarzeń podczas szczytu w Warszawie. Według Szatkowskiego agenda jest ambitna, a punkty istotne dla Polski są na właściwym miejscu i na właściwym poziomie.

 

Program szczytu

 

Jak powiedział wiceminister, pierwsza robocza sesja szczytu ma się rozpocząć po południu 8 lipca na Stadionie Narodowym. Pierwszy dzień zakończą kolacje wydane na różnych poziomach - przywódcy delegacji spotkają się w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 roku podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji - w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony - w Pałacu Prymasowskim. Premier Beata Szydło ma natomiast przyjąć przedstawicieli państw partnerskich NATO.

 

Agenda drugiego dnia szczytu, 9 lipca, przewiduje kilka sesji i - zdaniem wiceszefa MON - jest bogata. Według Szatkowskiego polityczne decyzje związane z odstraszaniem i obroną, wysuniętą obecnością NATO na wschodniej flance, czyli także i w Polsce, oraz sytuacją na południe od państw członkowskich powinny być domknięte na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w połowie czerwca w Brukseli.

 

- Jest debata między państwami. Widać pewną polaryzację w wielu miejscach, choć w zasadniczych kwestiach będących naszym interesem jesteśmy bliscy satysfakcjonujących osiągnięć. Materia jest jednak ważna i złożona, więc można się spodziewać negocjacji prawie do spotkania ministrów obrony. Decyzja o wysuniętej obecności na Wschodzie co do zasady zapadła, ale szczegóły jej implementacji będą bardzo ważne - powiedział wiceszef MON.

 

Obecność wojsk NATO w Polsce

 

Pod koniec maja przy okazji wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warszawie szef MON poinformowano, że dyskutowane są szczegóły w sprawie rotacyjnego rozmieszczenia w Polsce i trzech krajach bałtyckich po jednej batalionowej grupie bojowej (co odpowiada samodzielnemu, wzmocnionemu batalionowi, liczącemu kilkuset żołnierzy).

 

Jak napisał w środę "New York Times", na dowodzenie trzema batalionami zgodziły się Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania, a jednym z wyzwań, przed jakimi stoi NATO przed szczytem w Warszawie, jest znalezienie kraju, który obejmie dowodzenie czwartym batalionem. Ambasador USA przy NATO Douglas E. Lute podkreślił, że w przypadku jego kraju w grę wchodzi tylko jeden batalion. A inne duże kraje odmawiają - wskazuje "NYT", wymieniając Włochy i Francję.

 

Skład batalionów ma być międzynarodowy. MON zadeklarowało już, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną.

Osobną kwestią - według szefa MON - są rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej w naszym regionie. W lutym USA zapowiedziały, że w 2017 r. przeznaczą 3,4 mld dolarów na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak donosiła prasa, ma to doprowadzić do tego, że USA będą utrzymywały w regionie siły stanowiące ekwiwalent brygady pancernej.

 

- Na pewno nie można założyć, że obecność amerykańska wyczerpuje obecność NATO na wschodniej flance. Negocjacje się toczą. Rozmawiamy o istotnych siłach wystawionych przez pozostałych sojuszników, które byłyby jeszcze obok tej amerykańskiej brygady - wyjaśnił Szatkowski.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie