Barłomiej Czarciński wyruszył w samotny rejs dookoła świata

Polska
Barłomiej Czarciński wyruszył w samotny rejs dookoła świata
PAP/Adam Warżawa

Kapitan Bartłomiej Czarciński płynie na pokładzie niespełna ośmiometrowego jachtu "Perła", który sam przez sześć lat budował. Pokonanie 28 tys. mil morskich może potrwać ponad rok. 29-letni żeglarz z Kalisza wystartował z Górek Zachodnich, z Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Świat planuje opłynąć bez zawijania do portów.

- Zbudowanie jachtu, przygotowania, uzyskanie pieniędzy, to było najtrudniejsze. Teraz sam rejs, to czysta przyjemność - mówił dziennikarzom Czarciński. - Ja nie biję żadnego rekordu; nie pobiję rekordu prędkości, bo łódka jest malutka i prędkości małe osiąga, i ten rejs będzie długi jak na dzisiejsze czasy - dodał.

 

Zaznaczył, że "nie jest to najmniejszy jacht, który opłynął świat, bo były mniejsze, sześciometrowe, nie jest też najmłodszym człowiekiem, który opłynął świat, bo Australijka w wieku 16 lat tego dokonała". - Zakładam, że ma to być przyjemność połączona ze sprawdzeniem pewnych rozwiązań, które na podstawie moich doświadczeń wymyśliłem sobie, chciałbym sprawdzić, czy konstrukcyjne rozwiązania, czy życie na jachcie są wykonalne właśnie takimi małymi środkami - tłumaczył.

 

Śladami Henryka Jaskuły

 

Czarciński chce popłynąć trasą kapitana Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak opłynął samotnie świat, wypływając z Polski. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla", który był prawie dwukrotnie większy od "Perły".

 

Żeglarz powiedział, że popłynie przez "cieśniny duńskie, kanał Angielski, cały Atlantyk na południe, wszystkie wyspy atlantyckie wschodnie lewą burtą, Azory, Madera, wyspy kanaryjskie i Zielonego Przylądka, potem łukiem pod Brazylię, przylądek Dobrej Nadziei, pod Australią, Nowa Zelandią, Horn i do góry z powrotem tą samą trasą, którą wypłynąłem w górę Atlantyku".

 

Ambitny i znaczący projekt żeglarski. "Przejdzie do historii"

 

Jak podaje portal żeglarski, pierwszym Polakiem który opłynął glob "solo non stop pod wiatr trudniejszą trasą" był Tomasz Lewandowski na jachcie "Luka", który był jeszcze większy od "Daru Przemyśla".

 

W ocenie portalu plan Czarcińskiego jest jednym z najbardziej ambitnych i znaczących projektów żeglarskich ostatnich lat w Polsce i na świecie i jeśli zakończy się według założonych planów, żeglarz przejdzie do historii polskiego i światowego żeglarstwa.

 

Na pokład żeglarz zabrał jedzenie na 14 miesięcy, 400 litrów wody i dwie odsalarki do wody oraz wszystkie narzędzia, przy pomocy których zbudował jacht. Zabrał m.in. 350 dań obiadowych liofilizowanych i 5 kg owoców liofilizowanych.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie