65 tys. młodych na Polach Lednickich

Polska
65 tys. młodych na Polach Lednickich
Twitter.com/Lednica2000

Pod Bramą-Rybą tysiące pielgrzymów zgromadziły się, by wspólnie modlić się, tańczyć i wysłuchać przesłania papieża Franciszka. Tegoroczne XX Spotkanie Młodych Lednica 2000 jest pierwszym, organizowanym po śmierci twórcy Lednicy, dominikanina o. Jana Góry. Duszpasterz zmarł nagle w grudniu ub. roku.

Jubileuszowa, XX Lednica odbywa się pod znakiem wspomnień o twórcy spotkań. Wiele osób przybywających na Pola Lednickie najpierw gromadzi się przy grobie o. Góry.

 

- To, że tu się dziś spotykamy jest fenomenem; bardzo często jest tak, że po śmierci założyciela dzieło przeżywa kryzys. Oczywiście wspólnota lednicka przeżyła swojążałobę, ale ona przekuła się na coś pięknego - powiedział w sobotę jeden z duszpasterzy Ruchu Lednickiego o. Maciej Soszyński.

 

Hasło tegorocznej Lednicy oznacza zwieńczenie trzyletniego Triduum Lednickiego. W poprzednich latach spotkania odbywały się pod hasłem: "W Imię Ojca", "W Imię Syna" i "W Imię Ducha Świętego".

 

W tym roku w sposób szczególny spotkanie poświęcone jest także jubileuszowi 1050-lecia chrztu Polski i 800-lecia zakonu dominikanów.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania wyznaczył armatni wystrzał.

 

Transmisja na żywo:

 

 

Abp Polak: to tu Mieszko otworzył się na działanie łaski Bożej

 

- Śp. o. Jan mówił nam kiedyś, że gdy słyszał jak Jan Paweł II w Gnieźnie czy w Poznaniu przypominał o tym, że jesteśmy u źródeł chrzcielnych, to przecież nie myślał o ulicach, o placach jednego czy drugiego miasta - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak, rozpoczynając XX Spotkanie Młodych na Lednicy.

 

- Myślał właśnie o tym polu, tutaj, nad brzegami jeziora lednickiego, gdzie rzeczywiście Mieszko otworzył się na działanie łaski Bożej. Od tego czasu rozpoczął się prawdziwie wielki, wielki łańcuch Bożej łaski i Bożej mocy - powiedział.

 

- Każda i każdy z nas dzisiaj jest w tym wielkim łańcuchu. Jesteśmy razem, więc jesteśmy mocni, jak mocne są ogniwa złączone miłością i wiarą. Jak mocni jesteśmy jeden z drugim, razem we wspólnocie Kościoła, we wspólnocie, w której pragniemy przeżywać doświadczenie wiary. (...) O tym przypomina nam nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia. Przypominają nam wszystkie otwarte drzwi miłosierdzia - od tej pierwszej bramy otworzonej tam w Afryce osobiście przez papieża Franciszka - dodał.

 

Podczas uroczystości otwarcia prymas ustanowił także Bramę Lednicką- Bramą Miłosierdzia. Jak powiedział, obiecał to o. Górze podczas ich ostatniej wspólnej rozmowy.

 

 

Andrzej Duda: wierzymy, że o. Jan Góra spogląda z wysoka

 

List do uczestników spotkania przesłał prezydent Andrzej Duda. "Z okazji jubileuszu składam gratulacje organizatorom, kapłanom, wolontariuszom i wszystkim, dzięki którym od 1997 r. ponad półtora miliona młodych ludzi przeszło przez symboliczną Bramę Trzeciego Tysiąclecia. W ten sposób pokolenie św. Jana Pawła II - patrona i wielkiego przyjaciela Spotkań - stało się także pokoleniem Lednicy"- napisał prezydent.

 

W swoim liście wspomniał także o. Jana Górę. "Wierzymy, że spogląda on z wysoka na to miejsce, z którym związał się całym sercem i gdzie spoczęły jego doczesne szczątki"- napisał prezydent.

 

Wieczorem do zgromadzonych przemówi ojciec święty. Od początku spotkań lednickich, swoje przesłania przygotowywali Jan Paweł II i Benedykt XVI. Tę tradycję podtrzymuje też papież Franciszek.

 

Pielgrzymi przybywali pod Bramę-Rybę od samego rana w sobotę. Przed oficjalnym rozpoczęciem młodzieżśpiewała, tańczyła i uczestniczyła we wspólnych modlitwach. Wspólnych zabaw i modlitw nie przerwała nawet gwałtowna burza, która przeszła nad Polami Lednickimi.

 

 

Zwieńczeniem spotkania będzie nocne przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

 

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 r. Każdego roku uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 19 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły nad polach lednickich niemal 2 mln uczestników.

 

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie