Warszawa, Sopot i Bielsko-Biała - tu żyje się najlepiej

Polska
Warszawa, Sopot i Bielsko-Biała - tu żyje się najlepiej
Warszawa fot. flickr/Radek Kołakowski

W zestawieniu wzięto pod uwagę 66 polskich miast na prawach powiatu. Ranking Europolis. uwzględnia cztery sfery, które decydują o jakości życia - gospodarkę, społeczeństwo, środowisko i politykę. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się też kolejno: Poznań, Koszalin, Wrocław, Bydgoszcz i Gdynia.

Warszawa, jako lider rankingu, zdobyła 534 punkty na 1000 możliwych do uzyskania. Według autorów raportu oznacza to, że "polskim miastom w kategorii zrównoważony rozwój jeszcze nieco brakuje do ideału".

 

Warszawa - dużo zieleni i samochodów


Z raportu wynika, że największe atuty stolicy to silna gospodarka i dobre warunki do życia. "To tutaj jest najwięcej firm i inwestycji, relatywnie wysokie zarobki. Warszawa jest także jednym z niewielu polskich miast, któremu stale i wyraźnie przybywa mieszkańców. Jest także miastem zielonym. Prawie jedną czwartą powierzchni zajmują lasy i parki" - zaznaczono w raporcie.

 
Jak podkreślono, w Warszawie jest "jedna z najlepiej zorganizowanych w Polsce i całkiem przyzwoita w skali europejskiej komunikacja miejska". Wśród minusów w raporcie wytknięto zatrute przez znaczną liczbę samochodów i zakłady przemysłowe powietrze.

 
Sopot - lajki na Facebooku

 
Drugi w rankingu Sopot określono jako "mały, ale atrakcyjny". O sukcesie 37-tysięcznego miasta - według twórców zestawienia - zdecydowało "położenie w obrębie Trójmiasta i duża liczba turystów, sprzyjająca tworzeniu silnej gospodarki lokalnej, powstawaniu dużej liczby firm oraz napływowi inwestycji". Według nich Sopot jest miastem najbardziej lubianym na Facebooku, bo na 1.000 mieszkańców przypada aż 885 lajków.

 
Bielsko-Biała - podium dzięki zieleni

 
Do trzeciego miejsca Bielsko-Białej przyczyniły się dobre wyniki w kategorii środowisko - m.in. niska emisja oraz znaczna liczba terenów zielonych.

Gdańsk, który zajął 4. miejsce określono jako szansę "na polską Kopenhagę". Autorzy raportu podkreślili, że Gdańsk regularnie wygrywa plebiscyty na polskie miasto najbardziej przyjazne rowerzystom.

 
Na 5. miejscu w rankingu jest Kraków, który ma niskie bezrobocie, obok Sopotu przyciąga najwięcej turystów, ale - jak wytknęli twórcy zestawienia - należy do najbardziej zanieczyszczonych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

 
Na Górnym Śląsku królują Tychy

 

Spośród metropolii wysokie noty uzyskały oprócz Warszawy, także Gdańsk, Kraków i Poznań. Wśród miast od 100 do 300 tys. wysokie miejsce zajęły: Gdynia (10) oraz Tychy (11). Tychy zajęły także najwyższą lokatę pośród miast Górnego Śląska. Z miast poniżej 100 tys. mieszkańców oprócz Sopotu, dobry wynik uzyskało także Świnoujście (13. miejsce).

 
Słabe notowania "kongresówki"

 

Jak zauważyli autorzy raportu w dole tabeli (poniżej 50-tej pozycji) dominują miasta małe - od ok. 50 do ok. 100 tys. mieszkańców, które straciły status wojewódzkich podczas reformy administracyjnej w 1999 roku. Są to m.in. Biała Podlaska, Chełm, Konin, Legnica, Przemyśl, Wałbrzych. Z większych miejscowości znalazły się tam Płock i Sosnowiec. Charakterystyczne jest także to, że w rankingu dość słabo wypadły miasta w Polsce centralnej, z obszaru tzw. „kongresówki".

 
PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie