"Le Figaro": Prezydent Francji może być ewakuowany poza Paryż

Świat
"Le Figaro": Prezydent Francji może być ewakuowany poza Paryż
PAP/EPA/Ian Langsdon

W Paryżu stan wody w Sekwanie osiągnął w piątek 6 metrów; jeśli przekroczy on 6,5 metra, prezydent Francji i cały personel Pałacu Elizejskiego zostanie przeniesiony do zamku Vincennes, położonego na przedmieściu Paryża o tej samej nazwie - pisze "Le Figaro".

Jeśli w centrum Paryża poziom wody w Sekwanie przekracza 4,5 metra, zadaniem premiera jest wydać dyspozycje dotyczące ewakuacji, które "zapewnią możliwość kontynuowania pracy rządu" - wyjaśnia dziennik.

 

Według tygodnika "Le Point" premier Manuel Valls wydał takie dyspozycje już w czwartek i jeśli poziom wody przekroczy 6,5 metra, prezydent Francois Hollande, personel Pałacu Elizejskiego i pracownicy ministerstw zostaną ewakuowani.

 

Załoga Pałacu Elizejskiego trafi do zamku Vincennes, który jest de facto dobrze zabezpieczoną fortecą, położoną z dala od Sekwany, wyposażoną i przygotowaną na przyjęcie prezydenta i około setki jego ludzi - pisze "Le Figaro".

 

Najwyższy poziom Sekwany od 34 lat

 

W Vincennes znajdują się obecnie archiwa ministerstwa obrony; w 1958 roku generał Charles de Gaulle zamierzał uczynić ten późnośredniowieczny zamek siedzibą prezydenta Francji.

 

"Le Figaro" podaje, że 52 biura rządowe i ministerialne uznano też za zagrożone, ponieważ położone są one na brzegu Sekwany; w razie ewakuacji ich nowe siedziby będą zaopatrzone w agregaty, zapasy żywności, wody, a nawet paliwa.

 

Tymczasem wody w Sekwanie wciąż przybywa i prawdopodobnie osiągnie najwyższy poziom od ponad 34 lat. "Oczekuje się, że najwyższy poziom - 6,3 metra, a w najgorszym wypadku 6,5 metra, rzeka osiągnie wieczorem. Ten wysoki stan wody będzie się stabilnie utrzymywał przez cały weekend, później nastąpi spadek" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa ochrony środowiska.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze