Korea Płd. i USA rozmawiają na temat budowy tarczy antyrakietowej

Świat
Korea Płd. i USA rozmawiają na temat budowy tarczy antyrakietowej
Flickr/U.S. Missile Defense Agency

Władze Korei Południowej poinformowały w piątek, że prowadzą ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat rozmieszczenia na swoim terytorium zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej, który miałby chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej.

Agencja Reutera przypomina, że negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się w styczniu br. po tym jak komunistyczny reżim przeprowadził czwartą w swej historii próbę nuklearną. Korea Płd. chce, aby na jej terytorium znalazł się system antyrakietowe THAAD.

 

Jednocześnie władze w Seulu zapowiedziały, że kwestia tarczy antyrakietowej nie będzie przedmiotem rozmów rozpoczynającego się w weekend azjatyckiego szczytu obrony w Singapurze.

 

- Nie mam w planach rozmów na temat THAAD podczas szczytu Shangri-La Dialogue. (...) Ogłosimy szczegóły po dopracowaniu wszystkich kwestii  - zapowiedziało ministerstwo obrony Korei Płd.

 

Chiny i Rosja przeciwne

 

Rozmieszczeniu systemu THAAD sprzeciwiają się zarówno Chiny jak i Rosja. Tymczasem Korea Płd. i USA tłumaczą, że tarcza antyrakietowa potrzebna jest w związku z zagrożeniem ze strony Korei Płn. W drodze na azjatycki szczyt bezpieczeństwa amerykański minister obrony Ash Carter tłumaczył, że ostatnie testy rakietowe Pjongjangu są dowodem na konieczność wzmocnienia w regionie obrony przeciwrakietowej.

 

Ostatnią nieudaną próbę wystrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu Pjongjang przeprowadził we wtorek. Jak oceniła wówczas Associated Press, rakieta tego typu mogłaby teoretycznie dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku. Działanie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony Pentagonu.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze