Komisja Wenecka negatywnie na temat ustawy o policji

Polska
Komisja Wenecka negatywnie na temat ustawy o policji
Council of Europe

Projekt opinii Komisji Weneckiej na temat ustawy o policji został wysłany do Warszawy pod koniec maja - poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos. 10 czerwca Komisja, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjmie opinię na sesji plenarnej. Z informacji RMF FM wynika, że stanowisko Komisji Weneckiej jest bardzo krytyczne.

Zgodnie z procedurą projekt opinii na temat ustawy, sporządzony po kwietniowej wizycie delegacji Komisji Weneckiej w Polsce, na prawie dwa tygodnie przed posiedzeniem plenarnym został przekazany stronie polskiej. Jest on poufny. Przed obradami w Wenecji zapoznają się z nim też członkowie tej Komisji, która następnie przyjmie opinię, z poprawkami lub bez nich.

 

"Opinia została wysłana tydzień temu" - poinformował w piątek rzecznik Rady Europy.

 

Kontrowersyjne zapisy

 

Zgodnie z nowelą ustawy o policji "doprecyzowwała" zasady stosowania kontroli operacyjnej przez służby mundurowe. Zgodnie z jej założeniami, kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - polega na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontroli korespondencji (w tym elektronicznej), kontroli przesyłek, uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych". Łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu).

 

Najwięcej kontrowersji wywołało pozyskiwanie przez służby danych internetowych. Wcześniej po te dane do operatorów i firm internetowych służby występowały "na potrzeby prowadzonych postępowań" pisemnie - i taką drogą je dostawały. Nowela wprowadziła dostęp on line - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Po te dane służby mogą sięgać nie tylko na potrzeby postępowań, ale także w celu "zapobiegania lub wykrywania przestępstw", "ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych" czy "realizacji zadań ustawowych". Na pozyskanie treści np. e-maila czy zapisu czatu nadal potrzebna jest uprzednia zgoda sądu.

 

Nowelę krytykowały: opozycja, a także: Rzecznik Praw Obywatelskich, Główny Inspektor Danych Osobowych, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe.

 

Sprawa TK powraca

 

10 czerwca, w pierwszym dniu sesji plenarnej Komisja Wenecka powróci także do sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Z ogłoszonego programu obrad wynika, że członkowie KW zostaną poinformowani o dalszym rozwoju wydarzeń wokół Trybunału po tym, gdy w marcu na poprzedniej sesji gremium to przyjęło krytyczną opinię na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

 

Komisja zaapelowała wtedy o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca i rozwiązanie kryzysu wokół TK.

 

W programie obrad Komisji 10 czerwca jest też wybór jej nowego pierwszego wiceprzewodniczącego, czyli następcy Hanny Suchockiej, której mandat w tym organie wygasł z końcem kwietnia. Była premier nie została ponownie zgłoszona przez stronę polską. W skład Komisji Weneckiej weszli nowi przedstawiciele naszego kraju: profesorowie - Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Zastąpili oni Hannę Suchocką i prof. Krzysztofa Drzewickiego.

 

PAP

 

 

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie