KOD wśród laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej

Świat
KOD wśród laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej
fot.europarl.europa.eu

Poznańska pielęgniarka, uczestniczka wydarzeń Czerwca'56, Aleksandra Banasiak, Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika zostali polskimi laureatami Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego. Nagrody przyznano w tym roku pięćdziesięciu osobom i organizacjom w Unii Europejskiej.

Komitet Obrony Demokracji został nominowany do nagrody przez Różę Thun.

 

"KOD skupia rzesze obywateli wokół wspólnych wartości europejskich. W pięć miesięcy stał się rozpoznawalny w Polsce oraz w innych państwach członkowskich przez swoje nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych. W pokojowy, otwarty i niedyskryminujący sposób jednoczy ludzi w Polsce i w innych miastach Europy oraz krzewi przywiązanie do wartości, symboli i instytucji europejskich" - uzasadniła europosłanka PO.

 

Zgłoszona przez inną europosłankę PO Agnieszkę Kozłowska-Rajewicz - Aleksandra Banasiak to "uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56, które były jednymi z pierwszych buntów społecznych otwierających drogę do obalenia komunizmu w Polsce i Europie".

 

"Jako 21-letnia pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu pierwsza wyszła na ulicę, by opatrzyć rannych w wyniku starć robotników. Wśród świszczących kul uratowała wielu demonstrantów. Sama została ranna" - argumentowała eurodeputowana.

 

Celem działalności Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, nominowanego przez posłankę Lidię Geringer de Oedenberg, jest poprawa jakości życia społeczności lokalnej na terenie gmin masywu, poprzez efektywne pozyskiwanie, zarządzanie i rozdzielanie pieniędzy na cele dobroczynne i inicjatywy obywatelskie w różnych dziedzinach.

 

Promuje wzajemne zrozumienie i wspólne wartości

 

Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku dla uhonorowania działalności na rzecz ułatwiania transgranicznej współpracy w Unii Europejskiej oraz promowania lepszego wzajemnego zrozumienia. Ponadto nagroda, która ma wartość symboliczną, ma stanowić wyraz uznania dla pracy osób, które swoją codzienną aktywanością promują europejskie wartości.

 

Nagrodę przyznaje jury pod przewodnictwem wiceprzewodniczącej PE Sylvie Guillaume (S&D, Francja) w uznaniu wkładu we współpracę europejską i promowanie wspólnych wartości. Laureaci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zaprezentują swoje dokonania 12 i 13 października podczas ceremonii w Brukseli.

 

europarl.europa.eu

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie