Kary dla sędziów za przewlekłość postępowań. Jaki zapowiada zmiany w sądownictwie

Polska
Kary dla sędziów za przewlekłość postępowań. Jaki zapowiada zmiany w sądownictwie
Polsat News

- W naszej ocenie są potrzebne głębokie zmiany w sądownictwie. Sądownictwo jest wyjątkowo słabe i to wielka bolączka - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że rząd chce, aby sądy były "usługą dla obywatela". - Do końca roku przedstawimy propozycje - zapowiedział.

Pierwszą zmianą ma być wprowadzenie kar dla sędziów za przewlekłość postępowań. - Uważamy, że to, że na sprawiedliwość czasami trzeba czekać 15-20 lat, jest nie do przyjęcia. To musi się zmienić – komentował Jaki.

 

"Czasy high life dla mafii się kończą"

 

Jaki poinformował, że rząd planuje przyjąć ustawę dotyczącą konfiskaty majątku przestępców. - Projekt już jest gotowy, trwają konsultacje. Mam nadzieję, że trafi w najbliższych dniach pod obrady rządu - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

 

- To projekt sprawdzony we Włoszech. Tam, gdzie mieliśmy do czynienia z gigantyczną mafią, często było tak, że jak łapało się jednego czy drugiego mafioso, to on nie miał żadnego majątku. Przekazał jednej, drugiej, siódmej osobie i był biedny. Tam wymyślono coś takiego, jak konfiskata rozszerzona i to się sprawdziło. W innych państwach Unii Europejskiej też to się sprawdziło i mam nadzieję, że sprawdzi się w Polsce - wyjaśnił Jaki.

 

Wiceminister dodał, że rząd będzie "bezwzględnie walczyć z twardą przestępczością". - Nie cofniemy się o krok - powiedział.

 

Opozycja nie chce kompromisu

 

Elżbieta Witek w Radiu Dla Ciebie powiedziała, że nowy projekt ws. TK powinien być przyjęty jak najszybciej i najlepiej na początku lipca. Jaki pytany o to, czy będzie to zupełnie nowa inicjatywa, odpowiedział: – To będzie kolejna, już chyba piąta nasza propozycja kompromisu, na którą opozycja nie chce się zgodzić. To pewnie będzie synteza, ale projekt nowy. Ile tych propozycji można zgłaszać? A opozycja, przepraszam, jakie propozycje kompromisu przedstawiła?

 

- Kompromis polega na tym że jedna i druga strona się z czegoś cofa. My pokazaliśmy, że z wielu rzeczy możemy zrezygnować, a oni nie. Oni nie chcą kompromisu - stwierdził Jaki.

 

"Schetyna uczy się od PiS"

 

We wtorek Michał Kamiński został na miesiąc zawieszony w prawach członka klubu Platformy Obywatelskiej. Powodem tej decyzji miały być niekonsultowane wystąpienia posła w mediach.

 

- Grzegorz Schetyna uczy się od Prawa i Sprawiedliwości. Mówi,  że my jesteśmy niedemokratyczni, a oni to jest świątynia demokracji. I proszę bardzo – powiesz coś przeciwko przewodniczącemu, jesteś zawieszony. To taka hipokryzja mała - ocenił Jaki.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie