Zobacz najbrzydszy kolor na świecie. Ma zniechęcić do sięgania po papierosy

Kultura
Zobacz najbrzydszy kolor na świecie. Ma zniechęcić do sięgania po papierosy
Flickr.com/J.P.C.

To odcień Pantone 448 C, określany m.in. jako "brudny", "smolisty", "ciemno-oliwkowy" i "pleśniowy" . Na zlecenie australijskiego rządu z tysięcy kolorów wybrała go po trzech miesiącach badań firma GfK. Analizowała, który kolor kojarzy się najbardziej negatywnie i odpychająco. W takim odcieniu będą opakowania papierosów. Jest to kolejny element kampanii przeciwko paleniu.

Australijski pomysł spodobał się już w wielu miejscach na świecie. Oficjalnie ten sposób walki z paleniem chcą wprowadzić także Wielka Brytania, Irlandia i Francja. 

 

Według BBC.com nad podobnym rozwiązaniem myślą już także w Irlandii, Singapurze, Kanadzie, Norwegii, Chile, Panamie, Nowej Zelandii, Brazylii i Belgii. Rządy tych państw planują wprowadzić nakaz jednolitego koloru opakowań papierosów i wyrobów tytoniowych.

 

Świat walczy z nałogiem

 

Po ograniczaniu produkcji pewnych rodzajów wyrobów tytoniowych i umieszczaniu na opakowaniach odpowiedniej wielkości informacji o zagrożeniu dla zdrowia, wykorzystanie najbrzydszego z kolorów ma być kolejnym krokiem na drodze do wyeliminowania nałogu palenia papierosów na świecie.

 

Np. w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii wszedł w życie przepis, zgodnie z którym papierosy można sprzedawać tylko w całkiem neutralnych - nieatrakcyjnie wyglądających - opakowaniach. Odwołanie czterech wielkich firm tytoniowych od tego przepisu brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) odrzucił.

 

 

polsatnews.pl, konbini.com, times.com

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie