W USA urodziło się pierwsze dziecko z Zika

Świat
W USA urodziło się pierwsze dziecko z Zika
Flickr/Thomas Pompernigg/CC BY-SA 2.0

W New Jersey przyszła na świat dziewczynka z ciężkim małogłowiem. Jej matka pochodząca z Hondurasu była zarażona wirusem Zika. - Dzięki testom krwi jeszcze przed przyjazdem do rodziny w USA wiedziała, że jest zarażona. Tu chciała szukać pomocy - powiedziała doktor Manny Alvarez, przewodnicząca Wydziału Położnictwa i Ginekologii University Medical Center.

Badania przeprowadzone w University Medical Center w Hackensack wykazały, że dziecko, które ma się urodzić, ma poważną niedowagę. Lekarze zdecydowali nie czekać na naturalne rozwiązanie ciąży. W związku z tym 31-letniej kobiecie zalecono urodzenie poprzez cesarskie cięcie.

 

Mimo to dziecko, które przyszło na świat, ma bardzo zaawansowane małogłowie, defekt wywoływany przez wirus Zika, któremu zazwyczaj towarzyszy uszkodzenie mózgu.

 

"Zagrożenie jest realne"

 

- To pokazuje,, że wirus Zika jest realnym zagrożeniem i wciąż wiele trzeba zrobić, by sobie z nim poradzić - stwierdziła Alvarez.

 

Wirus Zika wywołuje mikrocefalię (małogłowie) u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach. Szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.

 

 

Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów, ktore przenoszą wirus. Wirus Zika występuje też w nasieniu i przenosi się także drogą płciową częściej, niż dotychczas sądzono.

 

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaostrzyła zalecenia dla kobiet wracających z zagrożonych terenów i planujących zajście w ciążę. Wcześniej organizacja zalecała powstrzymanie się od niezabezpieczonego seksu przez co najmniej cztery tygodnie. Zmianę zaleceń spowodowały wyniki nowych badań, z których wynika, że wirus utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono.

 

Kobietom i parom planującym ciążę, które mieszkają na terenach zagrożonych niebezpiecznym wirusem lub z nich wracające, "usilnie zaleca się, by odczekały co najmniej osiem tygodni, nim zaczną podejmować próby poczęcia"; w ten sposób należy zapewnić, że wirus opuścił już organizm - poinformowała WHO.

 

polsatnews.pl, nytimes.com

po/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie